Ostrze prehistorycznego oszczepu sprzed ponad 38 tysięcy lat odkryte w Słowenii

Dział: Archeologia

Ostrze prehistorycznego oszczepu sprzed ponad 38 tys. lat odkryli archeolodzy na stanowisku w Słowenii - donosi serwis internetowy Straits Times.

Odkrycia dokonali archeolodzy z Instytutu Ochrony Dziedzictwa Kulturalnego Słowenii na terenie placu budowy w miejscowości Sinja Gorica nad rzeką Ljubljanicą, w odległości 21 kilometrów na zachód od Ljubljany - stolicy kraju.

Jak poinformowała Barbara Nadbath, kierująca Instytutem, odnaleziony grot oszczepu sprzed ponad 38 tysięcy lat jest unikalnym znaleziskiem, gdyż został wykonany z drewna cisowego pokrytego ochronną warstwą żywicy.

Badania wieku znaleziska - przeprowadzone w laboratoriach Beta Analytic w Miami oraz w Archeologicznym Laboratorium Badawczym w Oksfordzie - wykazały, że pochodzi ono sprzed 38-45 tys. lat.

Zdaniem naukowców, odnalezienie prehistorycznego grotu oszczepu z drewna cisowego - najlepszego rodzaju drewna do wyrobu narzędzi myśliwskich - potwierdza obecność paleolitycznych myśliwych na tym terenie i wyjaśnia przypuszczenia dotyczące rodzaju materiału, z jakiego wytwarzali swoje narzędzia.

Na mokradłach Ljubljansko Barje, rozciągających się w okolicach Sinjej Goricy, znajduje się jedno z głównych stanowisk archeologicznych Słowenii, gdzie w 2002 roku odnaleziono drewniane elementy dwukołowego rydwanu sprzed 5600 lat. (PAP)


ostatnia zmiana: 2009-05-14
Komentarze
Polityka Prywatności