45-lecie archeologicznych badań Combined Prehistoric Expedition

Dział: Archeologia

Odkrycie największego w Afryce centrum sakralnego, cmentarzysk sprzed 6 tys. lat, sposobów udomowienia bydła - to m.in. osiągnięcia Combined Prehistoric Expedition, która obchodzi właśnie swoje 45-lecie działalności.

14 maja odbyła się jubileuszowa sesja poświęcona 45-leciu działalności Combined Prehistoric Expedition (Wspólna Ekspedycja Prahistoryczna - PAP), która jest jednostką badawczą Instytutu Archeologii i Etnologii PAN.

Combined Prehistoric Expedition udało się znacznie poszerzyć wiedzę o początkach cywilizacji starożytnego Egiptu - uznali archeolodzy Instytutu Archeologii i Etnologii PAN.

"Jednym z najważniejszych sukcesów naszej Ekspedycji jest odkrycie i przebadanie Zespołu Ceremonialnego w rejonie Nabta Playa, a także odkrycie trzech cmentarzysk sprzed ponad 6 tys. lat w okolicy góry nazywanej Gebel Ramlah" - powiedział dyrektor Ekspedycji prof. Michał Kobusiewicz.

Rejon Nabta Playa jest największym w Afryce centrum osadnictwa neolitycznego, który skupia wiele tysięcy punktów osadniczych. Jest to również największe w Afryce pradziejowe centrum sakralne istniejące od 7 tys. do 3,5 tys. p.n.e.

Według archeologa prof. Romualda Schilda, wieloletniego dyrektora Ekspedycji, rejon Nabta Playa miał ważne znaczenie kultowe. Na tym terenie ówcześni mieszkańcy wznosili ogromne głazy zwane megalitami, kurhany, w których chowano m.in. członków elity społecznej i kamienne stele upamiętniające zmarłych członków plemienia.

Jak zaznaczył Schild, układ steli, które skierowane były w kierunku północnych gwiazd, dowodzi, że tu rodziła się kosmogonia i najwcześniejsza religia starożytnego Egiptu. "Zachował się tam także neolityczny kalendarz, kamienny krąg, który wskazywał kierunek północny oraz wschód słońca w dniu przesilenia letniego" - mówił Schild.

Badania Ekspedycji dotyczą nie tylko archeologii, ale także geomorfologii, paleobotaniki i paleozoologii. Według Schilda, jednym z ważniejszych osiągnięć Ekspedycji było udowodnienie, że to właśnie w Afryce po raz pierwszy udomowiono bydło.

"Udomowiono je w okolicach doliny Nilu na Pustyni Zachodniej ok. 10 tys. lat temu, czyli znacznie wcześniej niż na Bliskim Wschodzie. To odkrycie kwestionowano, ale ostatecznie potwierdziły je badania genetyczne" - mówił.

Wyniki badań Ekspedycji opublikowano w kilkunastu książkach i setkach artykułów naukowych. "To jest punkt odniesienia dla każdego badacza, który rozpoczyna prace archeologiczne na terenie Afryki, Pustyni Zachodniej czy doliny Nilu" - ocenił wicedyrektor Ekspedycji dr Jacek Kabaciński.

Jak mówił, w przyszłości Ekspedycja, w zależności od jej sytuacji finansowej, planuje m.in. archeologiczne wykopaliska na Synaju. "To ważne miejsce, coś w rodzaju korytarza pomiędzy Afryką Północną a Bliskim Wschodem. Tam przebiegały główne szlaki ludów" - dodał.

Combined Prehistoric Expedition jest największą i najdłużej bez przerwy działającą na świecie ekspedycją prahistoryczną. Geneza jej sięga akcji ratowania zabytków nubijskich zagrożonych budową Tamy Asuańskiej w początku lat 60-tych XX wieku.

Badania Ekspedycji obejmują różne regiony krajów północno- wschodniej Afryki - Egiptu, Sudanu i Etiopii. W badaniach wzięło udział ponad 100 badaczy z kilkunastu krajów. Poza stałym zespołem polsko-amerykańskim, w Ekspedycji uczestniczą naukowcy m.in. z Wielkiej Brytanii, Francji, Belgii, Kanady i Egiptu.(PAP)

ostatnia zmiana: 2009-05-19
Komentarze
Polityka Prywatności