Grobowiec sprzed 2900 lat odkryty na Krecie

Dział: Archeologia

Greccy archeolodzy odkryli na Krecie grobowiec sprzed 2900 lat, zawierający szczątki trzech kobiet pochowanych wraz z cennymi przedmiotami, w tym kunsztownie wykonaną biżuterią - informuje serwis internetowy The Straits Times.

Odkrycia dokonano na stanowisku w starożytnym mieście Eleutherna, położonym w odległości 25 kilometrów na południowy-wschód od dzisiejszego miasta Rethymno w północnej części greckiej wyspy Kreta ma Morzu Śródziemnym.

Wyszukany charakter architektury odkrytego grobowca wskazuje, zdaniem archeologów, że pochowane w nim osoby - w tym dwie w młodocianym wieku - były kapłankami lub księżniczkami.

Jak poinformował kierujący pracami wykopaliskowymi na stanowisku Nikos Stambolidis, dyrektor Muzeum Sztuki Cyklad w Atenach, w grobowcu odnalezione zostały złote naszyjniki i medaliony z dekoracjami w kształcie lwich głów oraz starożytnych bóstw.

Według Stambolidisa, odnaleziona biżuteria została wykonana bardzo precyzyjnie, w stylu znanym z późniejszego o kilkaset lat okresu hellenizmu (ok. 330-30 r. p.n.e.). Jak dotąd nie było wiadomo, że tak wysoki poziom precyzji wykonania biżuterii i kunsztu rzemiosła występował wcześniej.

W komorze grobowej o wysokości dwóch metrów archeolodzy odnaleźli także liczne dary ofiarne, w tym skarabeusze, artefakty z bursztynu oraz wyroby garncarskie.

Miasto Eleutherna powstało w ok. 1000 r. p.n.e., a w IX w. p.n.e. zostało skolonizowane przez Dorów. Podbite przez Rzymian wraz z całą Kretą w 67 r. p.n.e. rozwijało się aż do katastroficznego trzęsienia ziemi w 365 r. n.e.

Podczas badań archeologicznych trwających od 25 lat, naukowcy odnaleźli na stanowisku ponad 500 przedmiotów wykonanych z gliny, metali i kości słoniowej, w tym rzeźby, narzędzia i broń. (PAP)


ostatnia zmiana: 2009-09-07
Komentarze
Polityka Prywatności