Nowe znaleziska z okresu wczesnego średniowiecza w Bułgarii

Dział: Archeologia

Bułgarscy archeolodzy badający pozostałości dwóch kościołów z wczesnego średniowiecza w południowej Bułgarii odnaleźli dwa krzyże z brązu, wykonane ok. 1000 i 1400 lat temu - informuje serwis internetowy Novinite.

Odkrycia dokonał zespół naukowców pod kierunkiem prof. Mikołaja Owczarowa na położonym wśród skał masywu Rodopów stanowisku Perperikon, w odległości około 20 kilometrów na północny-wschód od miasta Kyrdżali w południowej części kraju.

Większy z odkrytych krzyży pochodzi z ok. X-XI wieku, a na jego powierzchni widnieją dwa wizerunki; z jednej strony krzyża - ukrzyżowanego Chrystusa, z drugiej - modlącej się Matki Boskiej.

Mniejszy krzyż z brązu pochodzi z okresu V-VII wiek i pokryty jest geometrycznymi wzorami. Archeolodzy odnaleźli w jego wnętrzu szczątki ludzkich kości, wskazujące na pełnienie przez znalezisko roli relikwiarza.

Jak wyjaśnił prof. Owczarow, na krzyżu nie ma jednak żadnych napisów ani znaków, umożliwiających identyfikację zawartości odkrytego relikwiarza.

Perperikon był starożytnym miastem Traków, gdzie znajdowało się prastare sanktuarium, w którym pierwsze ślady działalności człowieka pochodzą z ok. 5000 r. p.n.e.

Archeolodzy badają obecnie na stanowisku pozostałości dwóch kościołów, z których starszy został odkryty na szczycie skalnego sanktuarium w Perperikon w 2005 roku.

Kazalnica tej chrześcijańskiej świątyni, zachowana w doskonałym stanie, została zbudowana na przełomie IV i V wieku, w czasach kiedy na Bałkanach rozpoczęło się wprowadzanie chrześcijaństwa.

Zdaniem prof. Owczarowa, kościół ten mógł być pierwszą siedzibą biskupa Nicetasa z Remezjany, który swoją misję pełnił w Rodopach w latach 393-398.

Archeolodzy odnaleźli też wiele monet z czasów panowania Arkadiusza (395-408 r.) - pierwszego cesarza wschodniego imperium rzymskiego - i Honoriusza (395-423 r.) panującego w zachodniej części imperium, po podziale cesarstwa rzymskiego na dwie części, dokonanym przez ich ojca cesarza Teodozjusza I Wielkiego w 395 r.

Według prof. Owczarowa, znaleziska z tego okresu świadczą o dynamicznym rozwoju Perperikon, gdzie począwszy od IV w. znajdowała się siedziba biskupa aż do końca XIV w., kiedy Turcy zdobyli miasto i całkowicie je zniszczyli. (PAP)


ostatnia zmiana: 2009-09-08
Komentarze
Polityka Prywatności