Kolejna edycja konkursu o "zielone granty"

Dział: Ekologia

Ruszyła druga edycja konkursu "Henkel - zielone granty", w którym szkoły, przedszkola, organizacje pozarządowe i samorządowe mogą wygrać fundusze na realizację projektów związanych z ochroną środowiska naturalnego. Do zdobycia jest łącznie 20 grantów po 5 tysięcy złotych każdy.

Konkurs organizują: Fundacja Nasza Ziemia oraz Henkel Polska. Jego celem jest budowanie świadomości ekologicznej dzieci oraz młodzieży poprzez realizację projektów związanych z ochroną środowiska.

Zadaniem konkursowym jest zaplanowanie i wykonanie projektu związanego z ochroną środowiska w Polsce. Może on dotyczyć np. promocji recyklingu, oszczędzania energii, ochrony zwierząt lub roślin, wspierania bioróżnorodności środowiska oraz przeciwdziałania zmianom klimatycznym.

"Chcemy, by uczestnicy konkursu sami zdecydowali, w jaki sposób chcą chronić środowisko, dlatego formuła konkursu jest otwarta na wszelkie inicjatywy" - tłumaczy Mira Stanisławska-Meysztowicz, prezes Fundacji Nasza Ziemia.

Najlepsze propozycje zostaną nagrodzone grantami, które będą mogły być wykorzystane na organizację działań, premie dla uczestników, materiały dydaktyczne, komunikacje, promocje oraz wycieczki edukacyjne.

Konkurs jest częścią całorocznej, ogólnopolskiej Kampanii na rzecz Zrównoważonego Rozwoju, pod patronatem: Prezydenta RP, Ministra Środowiska, Ministra Gospodarki, Ministra Edukacji Narodowej, Prezesa Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Odpadami, Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych.

Projekty można zgłaszać w jednej z czterech kategorii: przedszkola; szkoły podstawowe i gimnazja; szkoły średnie i wyższe oraz organizacje pozarządowe i samorządowe. Wnioski konkursowe są dostępne na stronach: www.naszaziemia.pl lub www.henkel.pl.

Zgłoszenia będą przyjmowane do 18 stycznia 2010 roku, a wyniki konkursu zostaną ogłoszone do 15 lutego.

Organizatorzy przypominają, że w ubiegłorocznej edycji konkursu pieniądze trafiły m.in. do przedszkola nr 9 w Zabrzu, które przeprowadziło zajęcia edukacyjne dotyczące segregacji odpadów i oszczędzania wody; Katolickiego Gimnazjum Księży Pallotynów w Chełmnie, którego uczniowie rozwiesili schronienia dla nietoperzy w jednym z okolicznych parków oraz uczniów z gminy Ładzice w woj. łódzkim, którzy oznakowali 16-kilometrową ścieżkę rowerową prowadzącą ze szkoły podstawowej do gimnazjum.

W tym roku wszystkie nadesłane pomysły oceni pięcioosobowe jury, którego członkowie największą uwagę zwrócą przede wszystkim na: poparcie wniosku przez lokalne władze, posiadania patronatu lokalnych mediów (radia, gazety, TV, stron www), skalę przedsięwzięcia i długoterminowość działania (preferowane będą programy wieloletnie), wielkość i gwarancję budżetu oraz źródeł finansowania, wykazanie wkładu własnego, liczbę i jakość partnerów zaangażowanych w projekt, realizację działań odpowiadających na zapotrzebowanie społeczne i uwzględnienie potrzeb i uwarunkowań lokalnych, uwzględnienie zasad dydaktycznych prowadzenia działań edukacyjnych, poprawność merytoryczną zgłoszeń, zaplanowane efekty (ekologiczne, rzeczowe i medialne) ich realizacji oraz kompleksowość w podejściu do zadań.(PAP)


ostatnia zmiana: 2009-09-11
Komentarze
Polityka Prywatności