Chińskie plany badania Księżyca

Dział: Kosmos

Chiny będą mogły wysłać załogowy statek na Księżyc i zapewnić lądowanie astronautów na jego powierzchni nie wcześniej niż w latach 2025-2030. Opinię taką wyraził główny autor chińskiego projektu badania Księżyca "Chang'e" Je Pej-tsian - podała agencja prasowa Xinhua.

"Poprzez rozwój badań księżycowych osiągnęliśmy postęp w naszych możliwościach badań odległej przestrzeni kosmicznej" - powiedział naukowiec. Poinformował, że chiński program badania Księżyca umownie podzielony został na trzy fazy.

Pierwsza obejmowała wprowadzenie aparatu "Chang'e-1" (Chang'e - to starożytna chińska bogini Księżyca) na orbitę naturalnego satelity Ziemi. Misja ta została pomyślnie zrealizowana w październiku 2007 roku. Aparat ten pracował przez 16 miesięcy i przekazał dane, które umożliwiły chińskim naukowcom opracowanie trójwymiarowej mapy powierzchni Księżyca.

Drugi etap zakłada lądowanie na Księżycu do 2013 roku samobieżnego aparatu. Planuje się, że zostanie on tam przetransportowany na pokładzie księżycowego aparatu "Chang'e-3". Wcześniej jednak - w 2010 r. przewidziany jest lot "Chang'e-2", który zbada warunki i wyszuka odpowiednie miejsce dla wylądowania księżycowego wehikułu. Pojazd ten opuści "Chang'e-3" i będzie pracował na księżycowej powierzchni przez 3 miesiące.

W ramach trzeciej fazy - w 2017 roku - na Księżyc wysłany zostanie jeszcze jeden aparat, którego głównym zadaniem będzie przewiezienie na Ziemię próbek księżycowych skał. Według posiadanych obecnie możliwości technicznych - poinformował chiński naukowiec - aparat będzie w stanie dostarczyć około dwa kilogramy księżycowego gruntu. (PAP)


ostatnia zmiana: 2009-05-28
Komentarze
Polityka Prywatności