Nowa metoda blokowania infekcji E.coli

Dział: Biologia

Naukowcy z Centrum Medycznego w Dallas odkryli receptor QseC, tzw. enterokrwotocznych szczepów E. coli, którego zablokowanie prowadzi do utraty zdolności szczepów tych bakterii do infekcji.

To odkrycie może pomóc w zwalczaniu bakteryjnych infekcji prowadzących do psucia się żywności, biegunek, oraz epidemii - donoszą amerykańscy badacze na łamach "PNAS". Enterokrwotoczne szczepy E. coli (EHEC) są częstą przyczyną
biegunek, najczęściej do zakażenia tymi bakteriami dochodzi poprzez zjedzenie zainfekowanej żywności, np. surowego mięsa. Szczepy te oprócz biegunek mogą wywoływać krwotoczne zapalenie jelit (rzadki typ ustępującej samoistnie, obfitej, krwotocznej biegunki) i zespół hemolityczno mocznicowy (ostra niewydolność nerek, trombocytopenia, niedokrwistość hemolityczna), choroby te mogą prowadzić nawet do śmierci, zwłaszcza u ludzi z osłabionym układem immunologicznym lub dzieci.

Szczepy EHEC wędrują poprzez układ pokarmowy do jelita, tam
receptory na powierzchni bakterii są aktywowane przez substancje chemiczne produkowane przez florę bakteryjną jelit (bakterie niechorobotwórcze, które stale zasiedlają jelita), oraz ludzkie hormony: epinefrynę i norepinefrynę. Substancje te łączą się z receptorami bakterii i aktywowana jest transkrypcja tzw. genów wirulencji EHEC - zaczynają być wytwarzane białka niezbędne do wywołania infekcji.

Naukowcy pod kierunkiem Vanessy Sperandio, zidentyfikowali
receptor, związany z aktywacją wirulencji enterokrwotocznych szczepów E. coli , receptor ten to QseC.

Zespół Sperandio badał zdolność substancji blokujących receptory alfa-adrenergiczne i beta-adrenergiczne do blokowania receptora QseC. Receptory alfa i beta adrenergiczne są to białka błonowe rozpoznające i wiążące cząsteczki epinefryny i norepinefryny, co uruchamia sekwencję zjawisk prowadzących do przeniesienia informacji dostarczonej komórce przez te cząsteczki sygnałowe przez błonę komórkową i zainicjowanie odpowiedzi komórki.

Naukowcy wykazali, że lek o nazwie fentolamina łączy się z receptorem QseC, blokując w ten sposób możliwość przyłączania się substancji produkowanych przez rezydującą florę bakteryjną, oraz epinefrynę i norepinefrynę. W takich warunkach szczepy E. coli EHEC nie są w stanie wywoływać infekcji.

"Wyniki te pozwolą zrozumieć oddziaływanie pomiędzy organizmem ludzkim a patogenami (bakteriami chorobotwórczymi), ułatwią także rozwinięcie nowego sposobu zwalczania infekcji bakteryjnych" - mówi Sperandio.

Odkrycie to jest ważne, ponieważ receptor QseC odnajdywany jest także u innych bakterii, takich jak Shigella, która wywołuje dyzenterię (ostre biegunki), Salmonella powodująca psucie się
żywności i zatrucia pokarmowe, oraz Yersinia - wywołująca epidemie dżumy. Choroby wywoływane przez te bakterie dotykają tysiące ludzi rocznie. Zablokowanie receptora QseC mogłoby zapobiegać tym infekcjom.

"Nadużywanie antybiotyków doprowadziło do tego, że wiele bakterii wykształciło odporność na te leki, dlatego potrzebny jest nowy rodzaj terapii" - dodaje autorka badań.(PAP)

Komentarze
Polityka Prywatności