Świat nauki (archiwalne artykuły)

Cynk odkrywa ważną rolę w pracy mózgu, gdyż wpływa na przekazywanie sygnałów nerwowych w niektórych jego obszarach - wykazali naukowcy z Niemiec. Artykuł na ten temat ukazał się na łamach pisma "Neuron".
Zaatakowane przez pasożyta ważki cierpią z powodu tych samych zaburzeń metabolicznych, które doprowadziły do epidemii otyłości i cukrzycy wśród ludzi- informuje pismo "Proceedings of the National Academy of Sciences."
Dzięki modyfikacji genetycznej uzyskano nietoksyczne ziarno bawełny. Być może stanie się ono nowym, wydajnym źródłem pożywienia - informuje pismo "Proceedings of the National Academy of Sciences."
Papużki faliste, tak jak większość ludzi, wybierają partnerów podobnych do siebie - zaobserwowali naukowcy z USA. Wyniki ich badań zamieszcza listopadowe wydanie pisma "Ethology".
Lemury "podejrzewane" o przynależność do trzech różnych gatunków, z powodu odmiennego koloru futra, nie różnią się genetycznie i są jednym gatunkiem. O wynikach najnowszych badań tych zwierząt informuje pismo "BMC Evolutionary Biology".
Robotnice wielu gatunków os, szerszeni czy mrówek nie składają jaj, chociaż ich jajniki są zdolne do działania - informuje "Nature." Francis Ratnieks i Tom Wenseleers przeprowadzili badania na dziesięciu gatunkach owadów, u których jaja składa tylko królowa - dziewięciu różnych osach oraz pszczole miodnej.
Naukowcy z USA odkryli trzy cząsteczki wchodzące w skład jadu tarantuli, które sprawiają że ugryzienie pająka jest wyjątkowo bolesne. Okazało się, że są to peptydy aktywujące ten sam receptor, co ostry składnik papryczek chili - informuje najnowszy numer czasopisma "Nature".
Stan długotrwałego zmęczenia powodowany zmianami stref czasowych (tzw. jet-lag) powoduje częstsze zgony wśród starych myszy - donoszą naukowcy na łamach pisma "Current Biology".
Jeden z groźniejszych zwierząt na ziemi - Lori Kukang (Nycticebus coucang) przeniósł się z tropikalnych lasów do Polski, a dokładniej do polskiego netu. Posługując się mieczem świetlnym morduje polskie kozy, podobno zadarł nawet z uczelnianą woźną. Po necie w mailach wędruje zapis video brewerii, które to groźne stworzenie wyprawia.
Zobaczcie sami :)
Mrówki - robotnice i żołnierze - gromadzą tłuszcz, by w ciężkich czasach podzielić się nim z pozostałymi mieszkańcami kolonii - informuje pismo "Physiological and Biochemical Zoology".
Młode potomstwo nietoperzy workowatych potrafi gaworzyć podobnie jak niemowlęta - zaobserwowali naukowcy niemieccy. Jest to pierwszy, jak dotąd, przykład takiego zachowania u ssaków spoza rzędu naczelnych - informuje najnowsze wydanie tygodnika "New Scientist".
Wiele gatunków dzikich pszczół w Wielkiej Brytanii i Holandii jest na granicy wyginięcia. W ciągu ostatnich 25 lat spadła też znacznie różnorodność zapylanych przez nie roślin - wskazują najnowsze analizy, które publikuje tygodnik "Science".
Ludzie nie są jedynymi stworzeniami, które słyszą ostre, wysokie dźwięki bzyczenia komarów. Naukowcy z Wielkiej Brytanii odkryli, że komary słyszą się nawzajem i na podstawie generowanego podczas lotu bzyczenia kolegów i koleżanek rozróżniają ich płeć oraz łączą się w pary - donosi najnowszy numer "Current Biology".
Mózgi małp są przystosowane do rozpoznawania drobnych szczegółów w wyglądzie różnych twarzy - donoszą naukowcy na łamach najnowszego numeru czasopisma "Nature". Ludzie i małpy moga mieć ten sam neurologiczny mechanizm rozpoznawania twarzy.

Naukowcy z Centrum Medycznego w Dallas odkryli receptor QseC, tzw. enterokrwotocznych szczepów E. coli, którego zablokowanie prowadzi do utraty zdolności szczepów tych bakterii do infekcji.
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy
Polityka Prywatności