Naukowcom udało się opracować nowy, lekki ceramiczny materiał, który charakteryzuje się ogromną wytrzymałością na wysoką temperaturę. Materiał ten nie wykazuje śladów zniszczenia nawet w 2000 stopni Celsjusza, zatem jest idealny jako materiał do produkcji części silnikowych, silników rakietowych i odrzutowych - informuje "Journal of Materials Chemistry".
Nowy typ ceramicznego materiału, niezwykle odpornego na działanie wysokiej temperatury, opracowali profesor Martin Jansen oraz doktor Thomas Jńschke z Max-Planck-Institut für Festkörperforschung (Niemcy).
Przy syntezie naukowcy wykorzystali pochodne boroorganicznego związku chemicznego - borazyny, będącej związkiem pierścieniowym (analogicznym do benzenu, tworzonym przez atomy boru-B oraz azotu- N). Borazyna posłużyła jako prekursor syntezy, tworząc za pomocą polimeryzacji szkielet, który stał się podstawą nowego materiału.
Otrzymany w ten sposób ceramiczny materiał, w skład którego wchodzą atomy krzemu, boru, azotu i węgla (Si/B/N/C), wykazuje ogromną wytrzymałość na działanie ekstremalnie wysokich temperatur, dochodzących do 2000 stopni Celsjusza w atmosferze obojętnej (beztlenowej).
"W temperaturze 2000 stopni Celsjusza nasz nowy materiał ceramiczny wykazuje tylko 7-procentowy ubytek masy" - mówi profesor Martin Jansen. W trakcie badań naukowcy odkryli, iż nowy materiał jest również bardzo odporny na utlenianie. Eksperymenty prowadzone były w bardzo trudnych warunkach - przy 1300 stopniach Celsjusza, w komorze wypełnionej czystym tlenem.
Nowy materiał doskonale nadaje się do wykorzystania w przemyśle lotniczym lub kosmicznym jako materiał do produkcji części silnikowych, narażonych na długotrwałe działanie wysokich temperatur. "Problemem, przed jakim dziś stoimy, jest opracowanie metody syntezy nowego materiału na skalę przemysłową. Dotychczasowe procedury przystosowane były do otrzymywania małych ilości materiału" - konkluduje prof. M. Jansen.(PAP)