Świat nauki (archiwalne artykuły)

Zanieczyszczoną arsenem wodę można w łatwy i tani sposób uzdatnić dzięki maleńkim kryształkom tlenku żelaza i magnesowi - informuje "Science". Miliony mieszkańców ubogich krajów mają problemy z dostępem do wody pitnej - studnie bywają zanieczyszczone toksycznym arsenem. Na przykład w Bangladeszu problem dotyczy 60 milionów osób.
Sprzedaż palmtopów w III kwartale 2006 r. spadła o 15,4 proc. w porównaniu z II kw. To już 11. kwartał spadku sprzedaży na tym rynku - poinformowała firma analityczna IDC w swoim raporcie.
Umieszczona w kosmosie chmura bilionów miniaturowych "satelitów" mogłaby zmniejszyć ilość docierającego do Ziemi promieniowania słonecznego - informuje pismo "Proceedings of the National Academy of Sciences".
Urządzenie, dzięki któremu biorąc prysznic będziemy zużywać o jedną trzecią wody mniej niż zwykle, opracowali naukowcy z Australii. Metoda opiera się na małym oszustwie, polega bowiem na wysycaniu wody drobnymi pęcherzykami powietrza, które zwiększają objętość strumienia.
W co piątym nowym komputerze kupowanym w Polsce montowany jest wydajniejszy od stosowanych dotąd, procesor dwurdzeniowy - poinformowali analitycy CRN Polska w ogłoszonym raporcie.
Wyszukiwarka Google bliska jest wyprzedzenia dwóch największych kanałów brytyjskiej telewizji komercyjnej (Channel 4 i ITV1) pod względem przychodów z reklamy - wynika z analiz firm badawczych Mindshare i Initiative.
Wartość czeskiego rynku informatycznego w 2005 roku wzrosła o 15,3 proc. Po uwzględnieniu kursu korony czeskiej, było to 7,5 proc. - co i tak przewyższa europejską średnią - stwierdza raport firmy analitycznej IDC.
Rekordowo oszczędny pojazd napędzany wodorem był jednym z eksponatów wystawionych na ogólnoeuropejskim zjeździe naukowym ESOF-2006 w Monachium. Opracowany na Politechnice w Chemnitz jednoosobowy pojazd ma karoserię z włókna węglowego, trzy koła ze specjalnymi oponami - przy czym pojedyncze koło tylne jest poruszane przez silnik elektryczny.
Nowoczesne reaktory jądrowe mogą posłużyć do produkcji benzyny z węgla. Technologię taką będą tworzyć polscy naukowcy. Uczeni chcą, aby ich projekt był finansowany w ramach funduszy europejskich i aby prototypowe urządzenia powstały w Polsce.
Naukowcom udało się opracować nowy, lekki ceramiczny materiał, który charakteryzuje się ogromną wytrzymałością na wysoką temperaturę. Materiał ten nie wykazuje śladów zniszczenia nawet w 2000 stopni Celsjusza, zatem jest idealny jako materiał do produkcji części silnikowych, silników rakietowych i odrzutowych - informuje "Journal of Materials Chemistry".
Program do gry w pokera, wykorzystujący teorię gier, wygrywa z programami, których działanie opiera się na ludzkim doświadczeniu - informuje serwis "EurekAlert".
Dzięki chemicznej modyfikacji powierzchni płytki krzemowej metylotrichlorosilanem (MeSiCl3), wytworzono na niej cienką warstwę nowego materiału polimerowego o specyficznej trójwymiarowej nanostrukturze, która zmienia właściwości powierzchni, czyniąc ją idealnie hydrofobową (wodowstrętną) - donosi "Journal of Chemical American Society".
Nowa powłoka antykorozyjna uwalnia substancję blokującą rdzewienie - informuje "New Scientist". Najbardziej rozpowszechnione obecnie sposoby walki z korozją to pokrywanie cynkiem lub powłoką z wodoodpornego polimeru.
Kadrowanie ujęcia przy użyciu aparatu fotograficznego typu lustrzanka wymaga patrzenia przez okular, co niekiedy może być uciążliwe.
Po raz pierwszy na świecie do oczyszczania trudno usuwalnego brudu z bezcennych malowideł, pokrywających ściany egipskiego grobowca, został wykorzystany przenośny laser - donosi "Photonics Spectra".
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy
Polityka Prywatności