Satelita o nazwie Wide-field Infrared Survey Explorer (WISE), którego zadaniem będzie głęboki przegląd nieba w podczerwieni, poleci na orbitę w roku 2009 - poinformowała NASA. Wide-field Infrared Survey Explorer (WISE) to misja warta 300 milionów dolarów, która właśnie została zaaprobowana przez NASA do finansowania.
Satelita ma zostać wyniesiony na orbitę okołoziemską w 2009 roku i spędzi tam siedem miesięcy, robiąc głęboki przegląd nieba w podczerwieni.
Podczerwień to bardzo ważna część widma. Dzięki niej możemy zaglądać do obszarów formowania się gwiazd, zanurzonych w chmurach pyłu i gazu młodych lub chłodnych obiektów, a także rejestrować słaby blask ginących w świetle swoich gwiazd macierzystych planet czy też brązowych karłów.
Szczególnie te ostatnie obiekty bardzo intrygują projektantów misji. Ocenia się, że w naszej Galaktyce brązowych karłów może być znacznie więcej niż zwykłych gwiazd. Nie widzimy ich jednak, bo promieniują za mało energii, a to co wyświecają wpada głównie w zakres podczerwony. Pracujący w tej części widma WISE będzie więc w stanie odkryć wiele nowych brązowych karłów. Astronomowie szacują, że pośród nich znajdą się nawet takie, które leżą bliżej Słońca niż najbliższa mu zwykła gwiazda Proxima Centauri.
Dla odmiany WISE będzie odkrywał i obserwował także jedne z najodleglejszych obiektów we Wszechświecie - młode galaktyki, które wysłały swoje światło prawie 12 miliardów lat temu.
Detektory WISE będą 500 razy czulsze i znacznie doskonalsze niż te umieszczone na satelicie Infrared Astronomical Satellite, który był ostatnią misją przeglądającą niebo w podczerwieni. Projekt ten był oparty o współpracę NASA z ESA i zakończył swoją działalność w 1983 roku (PAP).