Sonda Cassini wykonała fotografię, na której widać jednocześnie Ziemię i pierścienie Saturna. Odległość sondy od naszej planety to ponad miliard kilometrów.
Jedno z najnowszych zdjęć wykonanych przez sondę pokazuje pierścienie Saturna - i nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyż sonda krąży wokół planety już od 2004 roku. Jednak gdy przyjrzymy się zdjęciu dokładniej, dostrzeżemy obok pierścienia niewielką kropkę. Ta kropka to nasza Ziemia.
Fragment zdjęcia, z samą Ziemią i jedynie kawałkiem pierścienia, opublikowano już we wrześniu. Jednak dopiero teraz pokazano całość - Ziemię razem z całym pierścieniem Saturna. We wrześniu obraz Ziemi prezentowano podczas warsztatów dla naukowców zajmujących się poszukiwaniem życia we Wszechświecie.
Gdyby kiedyś udało się uzyskać podobne zdjęcie planety krążącej wokół innej gwiazdy, może to być początkiem spekulacji na temat, czy ma ona szansę na posiadanie życia. Jednak samo zdjęcie nie powie nam zbyt wiele o warunkach panujących na planecie. Aby stwierdzić więcej, trzeba będzie użyć spektroskopii i uzyskać widmo takiej planety. Na podstawie jego analizy będzie można na przykład określić, z czego złożona jest atmosfera planety.
Obraz z sondy Cassini to nie pierwsza fotografia naszej planety z bardzo daleka. Sonda Voyager 1 wykonała nam zdjęcie w roku 1990, będąc poza orbitą Neptuna. Sonda Galileo, która badała Jowisza, zrobiła to z nieco bliższej odległości. (PAP)