Starożytne kotwicowisko odnaleźli ratownicy wodni u brzegów Izraela. Wezwani przez nich archeolodzy wydobyli 9 kotwic, najstarsze z nich pochodzą sprzed ok. 4 tys. lat, z epoki średniego brązu - informuje serwis internetowy "The Jerusalem Post".
U wybrzeży środkowego Izraela, w pobliżu plaży miasta Netanja, ratownicy wodni natknęli się ostatnio na metalową kotwicę tkwiącą w dnie morskim. Wezwani przez nich archeolodzy podwodni przeszukali najbliższą okolice i odnaleźli 8 kolejnych kotwic.
Pięć najstarszych kotwic to głazy o wadze ok. 150 kg. W każdym wywiercono otwór służący do przeplecenia liny. Zdaniem badaczy zabytki te pochodzą z późnej fazy epoki średniego brązu i liczą sobie co najmniej 4 tys. lat.
W pobliżu archeolodzy odsłonili również dwie mniejsze kotwice kamienne i dwie żelazne. Zabytki te pochodzą z okresu bizantyjskiego (V-VII w. n.e.). Jedna z mniejszych kotwic została odnaleziona pośród szczątków drewnianego pokładu, prawdopodobnie jednostki, która zatonęła w tym miejscu.
Zdaniem Kobi Sharvita, szefa Wydziału Archeologii Podwodnej izraelskiej Służby Starożytności, kotwicowisko pod Netanja jest pierwszym tego typu stanowiskiem w środkowej części wybrzeża Izraela i potwierdza istnienie starożytnego portu w tej okolicy już w epoce brązu.
Począwszy od epoki brązu wschodni basen Morza Śródziemnego był akwenem często odwiedzanym przez żeglarzy. Dzięki wielu marynistycznym odkryciom na stanowiskach minojskiej Krety, Bliskiego Wschodu i Egiptu epoki brązu oraz rozsianiu importowanych dóbr wzdłuż wybrzeży tego akwenu, archeolodzy zrekonstruowali prawdopodobny szlak handlowy sprzed 4 tys. lat.
Statki handlowe pływały wzdłuż wybrzeży, odwiedzając porty większości napotkanych krajów. Ważnym punktem tego szlaku wodnego był również Cypr, gdzie trzy tygodnie temu angielscy archeolodzy dokonali podobnego odkrycia, co u wybrzeży Izraela. W jednej z zatok południowego wybrzeża wyspy badacze odsłonili ponad 100 starożytnych kotwic, z których najstarsze pochodziły również z epoki brązu. Znalezisko archeolodzy łączą ze starożytnym sanktuarium Afrodyty w Palaipafos, znajdującym się w pobliżu.(PAP)