Mózg wieloryba ma coś ludzkiego

Dział: Biologia

W mózgu wieloryba humbaka można znaleźć specyficzne komórki, które występują również u człowieka - informuje specjalistyczne pismo "The Anatomical Record." Walenie to rząd wodnych ssaków, do którego należą między innymi wieloryby i delfiny. Znane są ze swoich zdolności do porozumiewania i złożonych zachowań społecznych.

Patrick R. Hof oraz Estel Van der Gucht z Mount Sinai School of Medicine w Nowym Jorku porównali mózg dojrzałego wieloryba humbaka (takiego, jaki niedawno gościł na polskim wybrzeżu) z mózgami innych waleni i stwierdzili obecność w nim komórek, jakie można znaleźć również w mózgu wielkich małp i człowieka.

Chociaż biologia humbaka jest dobrze poznana, dotąd niemal nie było prac dotyczących struktury jego mózgu ani jej związku z zachowaniami tego ssaka. Stosunek masy mózgu do masy ciała jest u humbaka i innych wielorybów fiszbinowych mniej korzystny niż w przypadku delfinów czy orek, jednak wielkość i struktura ich mózgu sugerują, że przebyły złożony proces ewolucyjny. Kora mózgu przypomina korę mózgową delfina, komórki nerwowe grupują się w "wysepki"- podobnie jak u finwala i innych ssaków. Prawdopodobnie ma to sprzyjać szybkiemu i skutecznemu porozumiewaniu się komórek nerwowych.

Odkryto także wrzecionowate neurony w miejscach podobnych do tych u człowieka. Te słabo poznane komórki są przypuszczalnie (w przypadku człowieka) zaangażowane w procesy poznawcze - ich uszkodzenia można stwierdzić na przykład w chorobie Alzheimera, autyzmie czy schizofrenii.

Komórki wrzecionowate prawdopodobnie po raz pierwszy pojawiły się u wspólnego przodka człowiekowatych - około 15 milionów lat temu. Występują u małp człekokształtnych i ludzi, ale nie ma ich u innych małp. W przypadku waleni komórki wrzecionowate wyewoluowały przypuszczalnie wcześniej - mniej więcej 30 milionów lat temu. Byłby to przykład ewolucji równoległej.(PAP)


Komentarze
Polityka Prywatności