Świat nauki (archiwalne artykuły)

Ludzie są w stanie "tropić" zapachy tak samo jak zwierzęta, np. psy, wystarczy, że tylko trochę poćwiczą - wynika z najnowszych amerykańskich badań opisanych na łamach "Nature Neuroscience".
Wbrew powszechnemu przekonaniu, niektóre ssaki potrafią korzystać ze swojego węchu także pod wodą - informuje "Nature". Należą do nich kret gwiazdonos i jeden z gatunków ryjówek.
Piekielne warunki na aktywnym wulkanicznie dnie morza nie przeszkadzają rybom z nowo odkrytego gatunku, należącego do rodziny płastug.
Preparaty roślinne - na przykład ze stokrotek - mogą chronić zwierzęta hodowlane przed szkodliwymi bakteriami równie dobrze, co antybiotyki - mówiono na temat zdrowej żywności zorganozowanej w Brukseli. Trwają badania nad praktycznym wykorzystaniem tych odkryć.
Ulepszone genetycznie drożdże mogą produkować alkohol na biopaliwo szybciej i wydajniej - informuje "Science". Drożdże udoskonalili naukowcy z Whitehead Institute oraz Massachusetts Institute of Technology. Alkohol etylowy (etanol) jest już w wielu krajach świata liczącym się źródłem energii.
Samce krewetek przechodzą cykle rozrodcze regulowane hormonalnie, podczas których wymieniają swoje stare plemniki na świeże. Zjawisko, które przypomina cykle menstruacyjne u samic, zaobserwowali naukowcy izraelscy - podaje najnowszy "New Scientist".
Zmysł magnetyczny to kolejna po echolokacji przewaga nietoperzy nad ludźmi - informuje "Nature." Wcześniej zmysł ten wykryto m.in. u niektórych ptaków, afrykańskich kretoszczurów i syberyjskich chomików. Zespół brytyjskich naukowców pod kierunkiem Richarda Hollanda obserwował zachowanie nietoperza mroczka brunatnego (Eptesicus fuscus).
Zmuszone do konkurencji z hałasem miejskim sikory wykonują pieśni krótsze, szybsze i o wyższej częstotliwości, niż ich leśni krewniacy - zaobserwowali badacze z Holandii. Zdaniem autorów pracy na łamach pisma "Current Biology", jest to przejaw możliwości adaptacyjnych sikor do środowiska miejskiego.
Australijscy naukowcy odkryli gen odpowiedzialny za to, jaki kolor ma skórka jabłka. Dzięki temu możliwe stanie się tworzeni nowych odmian tych popularnych owoców. Badacze z australijskiego instytutu CSIRO dowiedli, że za intensywną czerwień jabłek odpowiedzialne są antocyjany - będące naturalnym składnikiem wielu kwiatów i owoców barwniki, nadające im niebieską lub czerwoną barwę.
Dziko żyjące samice szympansów tworzą koalicje, aby bronić się przed agresją samców - zaobserwowali naukowcy brytyjscy. Informację o ich odkryciu zamieszcza pismo "International Journal of Primatology".
Żyjące w Meksyku małpy czepiaki żują wonne liście i smarują się uzyskaną z nich papką. Naukowcy nie umieją jednoznacznie wyjaśnić przyczyn tego zachowania - informują serwisy internetowe "News in Science" i "Discovery News".
Niedobory snu powodują wzrost poziomu hormonów stresu w organizmie i na tej drodze blokują produkcję nowych neuronów w mózgu - zaobserwowali naukowcy amerykańscy. Informację na ten temat zamieszcza najnowsze wydanie pisma "Proceedings of the National Academy of Sciences".
W mózgu wieloryba humbaka można znaleźć specyficzne komórki, które występują również u człowieka - informuje specjalistyczne pismo "The Anatomical Record." Walenie to rząd wodnych ssaków, do którego należą między innymi wieloryby i delfiny. Znane są ze swoich zdolności do porozumiewania i złożonych zachowań społecznych.
Chemioterapia powoduje przejściowe zmniejszenie struktur mózgu odpowiedzialnych za pamięć i inne zdolności umysłowe - wynika z japońskich badań opublikowanych na łamach pisma "Cancer".
Przywrócenie aktywności "uśpionego" genu pszenicy mogłoby podnieść poziom białka, żelaza i cynku w jej ziarnie - informuje "Science." Gen GPC-B1 występuje naturalnie w genomie pszenicy, ale w procesie ewolucji gatunków uprawnych został wyciszony. Jak jednak wykazali naukowcy z University of California w Davis, ponowne jego włączenie mogłoby podnieść wartość odżywczą ziarna.
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy
Polityka Prywatności