Zróżnicowanie ról mężczyzn, kobiet i dzieci w paleolitycznych społecznościach ludzi współczesnych mogło dać im znaczącą przewagę nad społecznościami ludzi neandertalskich - informuje serwis internetowy "EurekAlert".
Antropolodzy wciąż starają się znaleźć przyczyny ewolucyjnego zwycięstwa, jakie pierwsi ludzie współcześni odnieśli nad swoimi neandertalczykami konkuretami na terenie Eurazji. Kolejną propozycją jest teza amerykańskich badaczy z Uniwersytetu Arizony, którzy upatrują przewagę naszych przodków we wprowadzeniu podziału obowiązków pomiędzy kobiety, mężczyzn i dzieci we wczesnych społecznościach ludzkich.
Zdaniem Stevena L. Kuhna i Mary C. Stiner ścisły podział obowiązków ze względu na płeć i wiek mogło nastąpić prawdopodobnie już w dość późnej fazie ewolucji naszego gatunku. To właśnie ta polityka podziału obowiązków mogła umożliwić społecznościom ludzkim dalszy rozwój i opanowanie nowych terenów - Europy i południowo-zachodniej Azji.
Podział obowiązków ze względu na związane z płcią i wiekiem możliwości i umiejętności prawdopodobnie była początkiem specjalizacji wśród ludzi współczesnych. Ona z kolei była motorem napędowym nie tylko wynalazczości w dziedzinie prostych rozwiązań technicznych, takich jak nowe rodzaje broni i narzędzi, ale także w dziedzinie organizacji życia ekonomicznego.
Zróżnicowanie ról wewnątrz społeczności mogło również ustanowić podwaliny handlu i wymiany idei pomiędzy różnymi społecznościami. Zaktywizowało również najbardziej ekspansywne jednostki do poszukiwania nowych terenów i źródeł pożywienia.
W przeciwieństwie do znalezisk kostnych człowieka współczesnego dane archeologiczne ze stanowisk neandertalskich świadczą o braku jakiegokolwiek podział obowiązków. Stan zębów i skład pierwiastkowy kości potwierdzają istnienie identycznej diety dla wszystkich członków społeczności.
Zdaniem amerykańskich antropologów również występowanie zagojonych złamań i urazów w równym stopniu pośród mężczyzn, kobiet, jak i dzieci neandertalskich może być dowodem na wspólne wykonywanie większości ważnych czynności, na przykład gromadnych polowań na zwierzęta. Antropolodzy podkreślają, że specjalizacja w niektórych niszach życiowych występuje u większości gatunków dużych ssaków, jednak jedynie w obrębie naszego gatunku została posunięta tak daleko i jej zalety zapewniły nam niezwykłe miejsce w drabinie zależności gatunkowej, jakie obecnie zajmujemy.
Teoria Stevena L. Kuhna i Mary C. Stiner zostały opublikowane na łamach ostatniego wydania magazynu "Current Anthropology". (PAP)