Bakterie ze światełkiem pozycyjnym

Nowa, prosta i wydajna metoda detekcji mikroorganizmów żyjących w wodzie i w powietrzu pozwoli na skuteczniejszą walkę z tymi chorobotwórczymi drobnoustrojami powodującymi groźne schorzenia np. legionelozę - informuje "Journal of Environmental Monitoring".

"Po raz pierwszy opisana w 1977 roku bakteria Legionella pneumophila do dziś stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia, a czasami nawet życia osób zainfekowanych, chorujących na chorobę legionistów" - tłumaczy doktor Laurence Mathieu z francuskiego Narodowego Instytutu Zdrowia i Badań Medycznych.

Zakażenie tą bakterią może nastąpić poprzez oddychanie zainfekowanym powietrzem np. w trakcie kąpieli. Legionella pneumophila żyje w wilgotnym powietrzu oraz w wodzie.

Dotąd stosowane metody detekcji mikroorganizmów były mało dokładne oraz bardzo czasochłonne - nierzadko wymagały kilkudziesięciogodzinnej inkubacji (standardowo 24 godziny).

Opracowana przez zespół badawczy dr. Mathieu metoda jest bardziej dokładna od standardowo stosowanych technik - pozwala na określenie liczby bakterii z dokładnością do kilkudziesięciu komórek na litr analizowanej wody.

Metoda polega na biochemicznym oznakowaniu szukanych drobnoustrojów związkiem fluorescencyjnym połączonym ze specyficznie zaprojektowanym fragmentem kwasu dezoksyrybonukleinowego, który łączy się tylko i wyłącznie z określonymi mikroorganizmami.

Wcześniej przygotowana próbka badanego powietrza (aerozol zawierający bakterie Legionella pneumophila) jest przepuszczana przez zbiornik z cieczą, który "wyłapuje" drobnoustroje zawarte w filtrowanym powietrzu, jednocześnie uniemożliwia komórkom wysychanie.

Do "wyłapanych" bakterii dodaje się fragment DNA połączony z barwnikiem fluorescencyjnym. DNA jest tak zaprojektowany, by łączył się tylko i wyłącznie z elementami DNA lub RNA bakterii Legionella pneumophila. Ostatnim etapem jest analiza mikroskopowa materiału - każdy świecący światłem fluorescencyjnym punkt to komórka chorobotwórczej bakterii powodującej legionelozę.

Jak dodają naukowcy, badania przeprowadzane nową metodą były kontrolowane za pomocą kilku standardowych technik mikrobiologicznych, co gwarantuje poprawność otrzymanych wyników. Opracowana technika pozwoli na jeszcze skuteczniejszą walkę z drobnoustrojami, gdyż jak dotąd nie było łatwej i dokładnej metody określającej liczbę komórek bakterii Legionella pneumophila zasiedlających zakażoną wodę.(PAP)


Komentarze
Polityka Prywatności