Świat nauki (archiwalne artykuły)

Nowoczesna technika przędzenia sztucznych, polimerowych włókien za pomocą silnego pola elektrycznego umożliwiła stworzenie pierwszego na świecie włókna utworzonego z żywych komórek oraz polimeru - donosi "Biomacromolecules".
Nowa, prosta i wydajna metoda detekcji mikroorganizmów żyjących w wodzie i w powietrzu pozwoli na skuteczniejszą walkę z tymi chorobotwórczymi drobnoustrojami powodującymi groźne schorzenia np. legionelozę - informuje "Journal of Environmental Monitoring".
Nanocząstki stanowią niemal 90 proc. wszystkich cząstek wydobywających się z rur wydechowych milionów pojazdów, poruszających się każdego dnia po drogach. W zależności od pory dnia powstają w spalinach drobinki o różnej średnicy - donosi "Journal of Environmental Monitoring".
Termiczny skanujący mikroskop tunelowy, który łączy cechy mikroskopu oraz noktowizora i pozwala widzieć powierzchnię próbki w podczerwieni z niespotykana rozdzielczością opracowali naukowcy francuscy. Rozdzielczość typowych mikroskopów optycznych jest ograniczona przez długość fali świetlnej.
Czujniki sejsmiczne opracowane na potrzeby pola bitwy pozwalają tropić kłusowników w afrykańskich lasach deszczowych - informuje "New Scientist". W takich krajach jak Kongo kłusownicy potrafią zabijać w dżungli całe stada słoni dla kości słoniowej.
Komputer kwantowy nigdy nie będzie działał - twierdzi francuski uczony cytowany przez pismo "New Scientist". Naukowcy od dawna roztaczają olśniewające wizje komputerów kwantowych, znacznie potężniejszych niż najszybsze z dzisiejszych komputerów.
Ogniwo wodorowe, którego aktywny element zbudowany jest z enzymów bakteryjnych, skutecznie przetwarza zawarty w powietrzu wodór w prąd elektryczny. Urządzenie pozwala na bezproblemowe zasilanie ręcznego zegarka przez minimum 24 godziny - informuje "Chemical Communications".
W Dubaju (Zjednoczone Emiraty Arabskie) powstanie pierwszy obrotowy wieżowiec świata. 30-piętrowy budynek będzie się obracać w podstawie - zapowiedział brytyjski inżynier projektujący mechanizm rotacji Nick Cooper. Cooper oświadczył, że projektowany apartamentowiec ma wykonywać pełny obrót wokół swojej osi w ciągu tygodnia.
Naukowcy amerykańscy zapewniają, że wyszkolili pszczoły do wykrywania materiałów wybuchowych w ramach projektu, który może mieć zastosowania w dziedzinie bezpieczeństwa wewnętrznego i w wojnie z Irakiem.
700-letnie święte teksty hinduizmu, spisane na 340 palmowych liściach, zostały uratowane przed zniszczeniem dzięki zastosowaniu nowoczesnej techniki obrazowania - informuje "Optics&Laser Europe".
Na polskim rynku przez trzy kwartały 2006 roku sprzedano więcej procesorów i płyt głównych niż zmontowano komputerów. Oznacza to, że Polacy sami modernizują swoje komputery - wynika z opublikowanego raportu CRN Polska.
W 2006 roku zostanie sprzedanych na świecie 556 mln kart pamięci flash. Jest to najszybciej rozwijający się segment rynku pamięci - poinformowała w komunikacie firma analityczna Gartner.
Nowy robot poradzi sobie z chodzeniem nawet, jeśli straci nogę. Twórcą koncepcji samonaprawiającego się robota jest dr Joshua Bongard z University of Vermont. Taki robot świetnie nadawałby się na przykład do wykonywania misji na innych planetach, daleko od serwisu technicznego - informuje tygodnik "Science."
Rezonansowa" ładowarka naładuje akumulatory wszystkich kompatybilnych urządzeń w promieniu kilku metrów - bez konieczności podłączania wtyczek i bez potrzeby obsługi - informuje "New Scientist."
Koszulkę, która pozwala grać na gitarze nie mając gitary, opracowali naukowcy z Australii. W koszulkę wkomponowano czujniki ruchu, które rejestrują ruchy i zdalnie przekazują je do komputera. Ten interpretuje je jako gitarowe riffy.
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy
Polityka Prywatności