Jeden z wariantów genu kodującego białko, które normalnie wspomaga trawienie i oczyszczanie organizmu z bakterii przez specjalne komórki wiąże się z podwyższeniem ryzyka zachorowania na chorobę Leśniowskiego Crohna - donoszą na łamach pisma "Nature Genetics" naukowcy z Niemiec.
Choroba Leśniowskiego Crohna jest to przewlekły, nieswoisty proces zapalny ściany przewodu pokarmowego. Może dotyczyć każdego jego odcinka, lecz najczęściej lokalizuje się w końcowej części jelita cienkiego oraz początkowej jelita grubego. Choroba ta często jest dziedziczona w rodzinie i naukowcy podejrzewają że ma podłoże genetyczne. Jochen Hampe wraz z współpracownikami z Christian-Albrechts University przebadali ponad 7000 genów związanych ze zmienianiem sekwencji poszczególnych białek u kilkuset pacjentów (Niemców) z chorobą Crohna.
Badacze odkryli, że wariant genu kodującego białko o nazwie ATG16L1 występuje zdecydowanie częściej u ludzi chorych na zapalenie jelit niż u ludzi zdrowych. Obserwacje te potwierdziły niezależne badania naukowców z Wielkiej Brytanii. Ryzyko związane z posiadaniem wariantu ATG16L1 w genomie występowało u pacjentów, o których już było wiadomo że są w grupie wysokiego ryzyka ze względu na obecność w ich materiale genetycznym innego "ryzykownego" wariantu genu CARD15, co zdaniem naukowców sugeruje że produkty tych genów mogą wchodzić w interakcje.
Fakt, że białko ATG16L1 jest zaangażowane w oczyszczanie organizmu z bakterii wspiera teorię mówiącą, że choroba Crohna jest wynikiem nieprawidłowej odpowiedzi układu immunologicznego na obecność obcych (np. wirusowych, bakteryjnych) białek. (PAP)