Świat nauki (archiwalne artykuły)

Najnowsze badania wykonane przez międzynarodowy zespół pracujący przy projekcie Cassini potwierdziły wcześniejsze przypuszczenia - na powierzchni Tytana występuje ciekły metan oraz najprawdopodobniej również etan. Szczegóły odkrycia zawiera najnowsze wydanie czasopisma "Nature".
Ostatnie badania potwierdziły, że Napoleon Bonaparte zmarł w wyniku raka żołądka. Lekarze nie mają wątpliwości - choroba była w tak zaawansowanym stadium, że nawet współczesne metody leczenia nie uchroniłyby wielkiego wodza Francuzów przed zgonem - informuje serwis internetowy "Live Science".
Japońscy naukowcy zidentyfikowali odmianę genu, która prawdopodobnie powoduje podatność osobniczą na udary mózgowe - poinformowano w artykule naukowym, który zostanie zamieszczony w numerze miesięcznika "Nature Genetics".
Topnienie lodu morskiego w Arktyce sprawia, że wody oceanu pochłaniają więcej dwutlenku węgla z atmosfery. Kurczenie się powierzchni tego lodu w ostatnich 30 latach potroiło zdolność wód Oceanu Arktycznego do wchłaniania tego gazu cieplarnianego - czytamy w "New Scientist". Jednak i tak jest to przysłowiowa "kropla w morzu".
Bakterie zasiedlające układ pokarmowy mają prawdopodobnie wpływ na naszą skłonność do otyłości - donoszą naukowcy z USA w najnowszym numerze czasopisma "Nature".
Początek tworzenia się języka australijskich Aborygenów prawdopodobnie sięga schyłku ostatniej epoki lodowcowej. Dotychczas sądzono, że korzenie tego języka należy datować na 5-6 tys. lat temu - informuje serwis interenetowy "ABC Science Online".
Mikro i nanostruktura powierzchni skrzydeł motyla Morpho aega wpływa na zachowanie absolutnej czystości i suchości skrzydeł, co inspiruje nanotechnologów pracujących nad nowymi materiałami o właściwościach samoczyszczących - donosi "Soft Matter".
Błysk gamma, oznaczony symbolem GRB 060614, okazał się jednym z najbardziej nietypowych zjawisk. Okazuje się bowiem, że łączy on w sobie cechy dwóch różnych podtypów błysków - informuje najnowszy numer czasopisma "Nature".
Niektóre sekwencje DNA mogą być tak szkodliwe, że nie pojawiają się u organizmów żywych - informuje "New Scientist." Większość genetycznych projektów badawczych zajmuje się poznawaniem istniejących genów oraz kodowanych przez nie sekwencji aminokwasów.
Od jednej z kanadyjskich arktycznych wysp oderwał się ogromny szelf lodowy o powierzchni 66 km2. Ocenia się, że to największa oderwana tam "kra" w ostatnich 25-30 latach. Zdaniem naukowców wydarzenie może świadczyć o ociepleniu globalnym.
Ludzie są w stanie "tropić" zapachy tak samo jak zwierzęta, np. psy, wystarczy, że tylko trochę poćwiczą - wynika z najnowszych amerykańskich badań opisanych na łamach "Nature Neuroscience".
Ponowne datowanie fragmentu szczęki człowieka neandertalskiego odnalezionego w angielskim hrabstwie Devon już na początku XX w. może zmienić chronologię rozprzestrzenienia się naszych starszych kuzynów na terenie Europy - informuje serwis internetowy "BBC News".
Europejska sonda COROT wystartowała 27 grudnia. W ramach tej misji naukowcy będą szukać skalistych planet wielkości Ziemi. Przed misją postawiono dwa podstawowe cele: wykrywanie planet wokół innych gwiazd oraz badanie struktury wewnętrznej gwiazd.
Zamek Londyński - czyli 900-letnia królewska forteca nad Tamizą - będzie wpisany na listę zagrożonych obiektów dziedzictwa kultury UNESCO, jeśli nie zostanie rozwiązana kwestia zasłaniających go drapaczy chmur - poinformowała agenda ONZ ds. kultury.
Jeden z wariantów genu kodującego białko, które normalnie wspomaga trawienie i oczyszczanie organizmu z bakterii przez specjalne komórki wiąże się z podwyższeniem ryzyka zachorowania na chorobę Leśniowskiego Crohna - donoszą na łamach pisma "Nature Genetics" naukowcy z Niemiec.
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy
Polityka Prywatności