Bakterie mają wpływ na to, ile ważymy

Dział: Biologia

Bakterie zasiedlające układ pokarmowy mają prawdopodobnie wpływ na naszą skłonność do otyłości - donoszą naukowcy z USA w najnowszym numerze czasopisma "Nature".

Układ pokarmowy człowieka jest zamieszkany przez tryliony mikroorganizmów należących głównie do dwóch grup bakterii: Bacteroides i Firmicutes, które ułatwiają trawienie pokarmu oraz regulują pracę jelit.

Prezentowane wyniki sugerują, że skład flory bakteryjnej jelit może mieć wpływ na ilość energii pobieranej z pożywienia.

Skład flory bakteryjnej układu pokarmowego był różny u myszy "szczupłych" i "otyłych". W jelitach myszy otyłych występuje o 50 proc. mniej bakterii z grupy Bacteroides, a więcej z grupy Firmicutes, w przypadku myszy szczupłych proporcje te są odwrotne.

W celu sprawdzenia, czy zjawisko takie występuje także w jelitach ludzi, przeprowadzono badania z udziałem 12 otyłych pacjentów, stosujących niskokaloryczną dietę. Przez rok monitorowano skład ich flory bakteryjnej.

Naukowcy wykazali, że wraz z utratą wagi ciała, zmienia się też skład flory bakteryjnej jelit - wzrasta liczba bakterii z grupy Bacteroides. Zdaniem autorów pracy wyniki mogą przyczynić się do przełomu w leczeniu otyłości u ludzi. (PAP)


Komentarze
Polityka Prywatności