Mały latający robot pozwoli lepiej zrozumieć mechanizm, dzięki któremu owady utrzymują się na odpowiedniej wysokości w czasie lotu - czytamy w lutowym numerze pisma "Current Biology". Wiadomo nie od dziś, że zarówno insekty, jak i inne stworzenia latające, wyposażone są w specjalne, choć bardzo proste, mechanizmy, które pozwalają im utrzymać prawidłową wysokość lotu, a także zapewniają bezpiecznych start i lądowanie.
Zapach jedzenia skraca życie muszek owocowych będących na diecie uboższej w kalorie - zaobserwowali naukowcy z USA. Jak napisali na łamach tygodnika "Science", oznacza to, że bodźce węchowe związane z pożywieniem mogą odgrywać ważną rolę w regulacji długości życia.
Azjatycki wąż z gatunku Rhabdophis tigrinus potrafi przywłaszczyć sobie toksyny, wydzielane przez jadowite ropuchy - donosi numer pisma "PNAS". Rhabdophis tigrinus, czyli zaskroniec tygrysi to niewielki gad zamieszkujący tereny Azji Wschodniej.
Azjatyckie węże z gatunku Rhabdophis tigrinus mają niezwykłe podejście do jadowitych ropuch: po zjedzeniu płaza, izolują i magazynują część toksyn ropuchy w gruczołach na grzbiecie. Później jad ten wykorzystują do obrony przed drapieżnikami - informuje pismo "Proceedings of the National Academy of Sciences".
To samo światło ultrafioletowe, którego staramy się unikać, stosując okulary i kremy z filtrem, jest niezbędne do przetrwania jednego z gatunków pająków. Tylko w tym świetle osobniki przeciwnej płci są dla siebie atrakcyjne - informuje najnowszy numer "Science".
Chrząszcze z rodzaju Cyphochilus posiadają idealnie białe pancerzyki - bielsze niż mleko, śnieg, szkliwo zębów i większość innych stworzonych przez naturę jasnych substancji - donosi styczniowy numer "Science". Jednocześnie pancerzyki te są wielokrotnie cieńsze, niż jakiekolwiek produkowane przez człowieka materiały.
Kaczki edredony wspólnie opiekują się młodymi i potrafią między sobą ustalić zakres obowiązków - informuje pismo "The American Naturalist." Edredony (Somateria mollissima) zamieszkują skaliste wybrzeża północnej Europy, Ameryki i Syberii. Brązowe samice przypominają nasze krzyżówki, natomiast samce są czarno-białe.
Raflezja, roślina o największych cuchnących kwiatach, dochodzących do średnicy metra i o pąkach wielkości piłki do koszykówki, wreszcie znalazła swoje miejsce w systematyce roślin. Jej bliskimi krewnymi okazały się rośliny o kwiatach kilkumilimetrowych - czytamy w ostatnim "Science".
Nowy gatunek nietoperza, którego palce i stopy posiadają duże przyssawki, pomocne we wspinaniu się po liściach, odkryto na Madagaskarze - informuje pismo "Mammalian Biology". Nowy gatunek należy do rodziny nietoperzy występującej jedynie na Madagaskarze. Wcześniej uważano, że Myzopoda obejmuje tylko jeden, rzadki gatunek.
Nie tylko ludzie mogą być łasuchami i odczuwać przyjemność z jedzenia słodkich rzeczy - donosi numer czasopisma "Journal of Neuroscience". Do tej pory sądzono, że jest to unikatowa cecha człowieka. Teraz okazało się, że także myszy potrafią rozpoznawać słodki smak.
Żywność ze sklonowanych zwierząt jest bezpieczna dla zdrowia i nie wymaga specjalnego oznakowania - orzekła w czwartek amerykańska rządowa Agencja Kontroli Żywności i Leków (ang. FDA). Organizacje konsumenckie podważają tę ocenę.
W wodach Antarktyki znaleziono największe od ponad 24 lat skupisko zagrożonych wyginięciem ryb z gatunku Notothenia rossii (Nototenia marmurkowa) - donoszą naukowcy z niemieckiego Alfred Wegener Institute for Polar and Marine Research.
Zwierzęta często wykorzystują śpiew jako sposób wabienia partnera. Teraz naukowcy odkryli u gibonów niezwykłą metodę obrony przed drapieżnikami - śpiewem ostrzegają o nim krewniaków - informuje serwis "Eurekalert".
Warany z Komodo (Varanus komodoensis) mogą rozmnażać się partenogenetycznie, czyli bez udziału samców - ogłosili brytyjscy naukowcy na łamach grudniowego wydania pisma "Nature".
Bakterie zasiedlające układ pokarmowy mają prawdopodobnie wpływ na naszą skłonność do otyłości - donoszą naukowcy z USA w najnowszym numerze czasopisma "Nature".