Japońscy naukowcy zidentyfikowali odmianę genu, która prawdopodobnie powoduje podatność osobniczą na udary mózgowe - poinformowano w artykule naukowym, który zostanie zamieszczony w numerze miesięcznika "Nature Genetics".
Według obliczeń japońskich naukowców, obecność tej odmiany w kodzie genetycznym zwiększa o 40 procent ryzyko zawału mózgowego, czyli najczęściej spotykanej formy udaru mózgu. Prawdopodobnie jednak występuje ona znacznie częściej u Azjatów aniżeli u Europejczyków bądź Afrykanów.
Zawał mózgowy następuje wówczas, gdy dochodzi do zablokowania naczyń krwionośnych zasilających mózg, co powoduje poważne zniszczenia komórek mózgu. Blokadę może spowodować skrzep krwi, oderwane od ścianek naczyń złogi tłuszczowe lub tkanki nowotworowe.
Naukowcy przebadali 1112 Japończyków, odkrywając, że u osób, które przeszły udar mózgu, częściej występuje podejrzana odmiana genu o symbolu PRKCH. Wariant ten jest prawdopodobnie związany z jednym z enzymów, który dzięki niemu uaktywnia się.
"Zwiększający zagrożenie wariant nasila aktywność enzymu, a to powoduje obfite występowanie różnego rodzaju odmian komórek w blokowanych arteriach, co w końcu może doprowadzić do udaru" - napisano w artykule. "Arterie , w których występują poważniejsze blokady, zawierają z reguły wyższy poziom PKC (uaktywnianego enzymu).
Profesor Michaiki Kubo, szef laboratorium badawczego z Japońskiego Instytutu Badań Fizycznych i Chemicznych, ocenił, że występowanie niosącego ryzyko wariantu genetycznego jest niezależne od innych, znanych wcześniej czynników zagrożenia, związanych z wiekiem, płcią, nadciśnieniem tętniczym, paleniem tytoniu i piciem alkoholu. "Wprawdzie jest wiele genetycznych i środowiskowych czynników sprzyjających patogenezie miażdżycy tętnic, to jednak w naszej ocenie (odkryty wariant genetyczny) jest jednym z ważnych czynników arteriosklerozy" - stwierdził prof. Kubo.
Arterioskleroza polega na twardnieniu ścian tętnic, spowodowanym przez złogi tłuszczu w naczyniach krwionośnych. Kubo zaleca by osoby, u których wykryto niebezpieczny wariant genowy, przechodziły intensywne badania i utrzymywały ciśnienie krwi na poziomie niższym niż 140/90 mmHg, który jest dopuszczalny tylko w przypadku osób bez tego wariantu. Wg danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), udar mózgu jest trzecią najczęstszą przyczyną zgonów w krajach wysoko rozwiniętych, po chorobach naczyń wieńcowych serca oraz raku.
Co roku z powodu udaru umiera na świecie 3 mln kobiet i 2,5 mln mężczyzn. W Stanach Zjednoczonych zgony z powodu udaru mózgu występują średnio co trzy minuty. (PAP)