Szkoła Policji w Pile wspólnie z Laboratorium Skanowania i Modelowania 3D przy Instytucie Historii Architektury Sztuki i Techniki Politechniki Wrocławskiej oraz firmą Leica Geosystems przeprowadziły rozpoznanie możliwości wykorzystania systemów skanowania 3D do oględzin i dokumentowania miejsca zdarzenia.
Na przykład nad pierwszą w historii, trójwymiarową inwentaryzacją świątyni królowej Hatszepsut w Deir el-Bahari w Egipcie pracują specjaliści z firmy Leica Geosystems z Warszawy we współpracy z Politechniką Wrocławską. Posłuży do tego jeden z najnowocześniejszych na świecie skanerów laserowych.
"Skanery 3D od kilku lat są wykorzystywane na coraz większą skalę przez policję w USA i Australii, głównie na miejscach wypadków drogowych, różnego rodzaju katastrof, miejscach użycia broni i zabójstw oraz aktów terrorystycznych. W Europie zachodniej policja także zaczęła wykorzystywać tę technologię, m.in. przy rekonstrukcji wypadku lady Diany, po wybuchach bomb w metrze londyńskim w roku 2005, a niemiecka policja w śledztwach powybuchowych" - mówi nadkom. Leszek Koźmiński, wykładowca ze Szkoły Policji w Pile.
W Polsce jeszcze nikt nie wykorzystał opisywanej aparatury w jednostkach policyjnych, ale ze względu na dużą użyteczność zachwalaną przez kolegów zza granicy polska policja podjęła się sprawdzenia przydatności skanerów 3D.
We wrześniu specjaliści wykonali testy w dwóch miejscach symulowanych zdarzeń kryminalnych: w terenie otwartym (wypadek komunikacyjny) i w pomieszczeniach mieszkalnych (miejsce zabójstwa). Zgodnie z założeniami, skanowanie sprzętem HDS 3D LeicaScanstation 2 przeprowadzono jeszcze przed wykonaniem standardowych procedur, które następnie zrealizowali policjanci w zespołach, sporządzając komplet dokumentacji składający się z protokołu oględzin, szkicu roboczego i właściwego, metryczek śladowych oraz notatki pooględzinowej.
Podsumowania i porównania sposobów dokumentacji dokonano podczas spotkania warsztatowego pt. "Możliwości wykorzystania technologii skanowania 3D w zakresie praktycznych czynności oględzinowych i ich dokumentowani", które odbyło się 8 września.
Jak informują wykładowcy Zakładu Kryminalistyki Szkoły Policji w Pile w wyniku przeprowadzonych pierwszych praktycznych działań z użyciem skanerów 3D stwierdzono, że z punktu widzenia potrzeb współczesnej kryminalistyki możliwe dzięki nim jest szybkie, sprawne i bardzo dokładne wykonywanie pomiarów wyznaczonego obszaru, budynku, pomieszczenia, jako miejsc zdarzeń poddawanych oględzinom. Skanery te pozwalają na odczyt i archiwizację wszelkich danych przestrzennych - i to zarówno w wymiarze 2D, jak i 3D. Jednocześnie użycie skanerów powoduje szybsze uzyskiwanie wyników w postaci pomiarów, sporządzanych planów i szkiców o minimalnym stopniu błędu badawczego. Zwiększa się także bezpieczeństwo pracy na miejscach zbrodni, gdyż nie ma potrzeby styczności z każdym fragmentem miejsca zdarzenia.
Zastosowanie opisywanej technologii ułatwia w dużej mierze pracę organom policji. Nie jest potrzebny powrót na miejsce zbrodni, gdyż większość danych dostępna jest w każdym momencie w postaci trójwymiarowego obrazu.
W najbliższym czasie policjanci chcą sprawdzić pracę skanera w miejscu, gdzie nastąpiła eksplozja ładunku wybuchowego. Być może potem skaner zostanie kupiony dla wybranych jednostek policji. Sprawdzone będą również nowe rozwiązania wprowadzone przez firmę Leica Geosystems - Leica Forensic Map, przeznaczone specjalnie dla działań związanych z dokumentowaniem miejsce wypadków lub zbrodni.(PAP)