Świat nauki (archiwalne artykuły)

Krakowski Klaster LifeScience jest jednym z filarów "Global Innovation Network" (GIN) - międzynarodowego porozumienia mającego na celu połączenie powstających regionów nauk biomedycznych we wspólną sieć tak, by mogły one skutecznie współzawodniczyć z najbardziej rozwiniętymi ośrodkami life science na świecie.
Bezprzewodowa sieć przekaźników radiowych umożliwia śledzenie ludzi poprzez ściany - informuje serwis "EurekAlert".
Izotopowa bateryjka wielkości małej monety może być źródłem zasilania przez setki lat i dać w tym czasie milion razy więcej energii niż typowe baterie - informuje serwis BBC News/Technology.
Synteza nanorurek węglowych prowadzona w reaktorze wypełnionym helem - zamiast w próżni - skutkuje wytworzeniem nanomateriału składającego się w 91 procentach z metalicznych nanorurek węglowych.
Polska posiada ogromne złoża węgla kamiennego i brunatnego, które wystarczą na co najmniej 150 lat. Pełne ich wykorzystanie stoi jednak pod znakiem zapytania z uwagi na rosnące koszty i problemy związane z bezpieczeństwem wydobycia. Mimo to, możemy stać się prawdziwym Kuwejtem Europy, jeśli zamiast kopać zaczniemy węgiel zgazowywać pod ziemią.
Szkoła Policji w Pile wspólnie z Laboratorium Skanowania i Modelowania 3D przy Instytucie Historii Architektury Sztuki i Techniki Politechniki Wrocławskiej oraz firmą Leica Geosystems przeprowadziły rozpoznanie możliwości wykorzystania systemów skanowania 3D do oględzin i dokumentowania miejsca zdarzenia.
Na stole sześcionożny robot. Wokół tłum dzieci i dorosłych oczekujących w napięciu na ruch maszyny - sterowanej za pomocą myśli. Dokąd pójdzie? Po chwili rusza w lewo. Zatrzymuje się. Rozkaz trafia do niej dzięki łączności z komputerem, który odczytuje fale mózgowe operatora oczekującego na wykonanie określonego zadania.
Poszukiwanie odpowiedzi na najważniejsze pytania dotyczące początków ewolucji - to cel badawczy jednego z trójki tegorocznych noblistów w dziedzinie medycyny i fizjologii, Jacka W. Szostaka.
Hybrydowe i elektryczne samochody oraz stacje do ich tankowania, samoloty na wodór, przydomowe wiatraki, niewielkie lokalne biogazownie, uprawy roślin energetycznych - tak już za 20 lat może wyglądać krajobraz energetyczny Polski.
Współczesne życie bez tworzyw sztucznych byłoby bardzo trudne. Zaspokajają one liczne potrzeby, a przy okazji pozwalają na zaoszczędzenie zasobów naturalnych Ziemi. Nie zmienia to faktu, że plastikowe odpady stanowią duży problem dla środowiska naturalnego. Z tym wyzwaniem zmierzyli się naukowcy z brytyjskiego koncernu Symphony Environmental, znajdując rozwiązanie w postaci innowacyjnego dodatku d2w.
US Navy eksperymentuje z produkcją paliwa z wody morskiej, aby zapobiec globalnemu ociepleniu i trudnościom z zaopatrzeniem w paliwo lotnicze - informuje "New Scientist".
Opracowana z myślą o walce z terroryzmem ręczna wyrzutnia potrafi zatrzymać rozpędzoną motorówkę, nie uszkadzając jej - informuje serwis "BBC News".
Wyrafinowana technika, stosowana przy obrazowaniu skamieniałości i starożytnych rytów może wkrótce pomóc nam ocalić pogniecione i podarte stare fotografie - wystarczy zwykły, płaski skaner - informuje "New Scientist".
Kilka firm japońskich we współpracy ze znanymi instytutami naukowo-badawczymi zamierza zbudować optyczny nośnik informacji o pojemności 25 razy przewyższającej wideodyski Blue-ray.
Japoński koncern elektrotechniczny NEC i amerykańska firma Aerojet przystępują do konstruowania silników jonowych dla niewielkich satelitów. Obecnie partnerzy finalizują uzgadnianie szczegółów realizacji wspólnego projektu.
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy
Polityka Prywatności