Ostatnio 15 milionów lat temu poziom dwutlenku węgla w atmosferze był tak samo wysoki jak obecnie - uważają naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Los Angeles (UCLA).
Dodała, że obserwacje geologiczne sięgające około 20 mln lat
wstecz, którymi dysponują naukowcy, wskazują, iż dwutlenek węgla jest
istotnym czynnikiem powodującym zmiany klimatyczne w historii Ziemi.
"Najpierw po raz pierwszy wiernie odtworzyliśmy zapisy rdzeni lodowych z minionych 800 tys. lat. Potem tę samą technikę zastosowaliśmy do badania historii dwutlenku węgla sprzed 20 milionów lat i zaobserwowaliśmy dowody na istnienie bardzo bliskiego sprzężenia między poziomem dwutlenku węgla i klimatem. Kiedy pojawiają się dowody świadczące o powiększaniu się lodowej pokrywy na Antarktydzie lub na Grenlandii, to jednocześnie znajdujemy dowody na gwałtowne zmiany w poziomie dwutlenku węgla" - mówiła Tripati.
W ciągu ostatnich 800 tys. lat poziom tego gazu wahał się w różnych cyklach między 180 a 280 części na milion objętości (ppmv). Około 15 - 20 milionów lat temu poziom ten wynosił około 400 ppmv, czyli prawie tyle samo ile obecnie - powiedziała Tripati.
Dodała, że tak samo jako obecnie, tak i przed około 15 milionami lat, wody Oceanu Arktycznego przez cały rok były pokryte lodem.
Według niej, niektóre prognozy wskazują wzrost poziomu dwutlenku węgla w następnym stuleciu do 600 lub nawet 900 ppmv, jeśli nie zostaną podjęte działania mające na celu redukcję tego gazu.(PAP)