Nauka złożonych zadań angażujących skupienie wzroku i precyzyjną koordynację ruchową, taki jak na przykład podczas żonglowania wymaga udziału substancji białej mózgu - informują naukowcy z Wielkiej Brytanii na łamach pisma "Nature Neuroscience".
Autorzy pracy - grupa Jana Scholza z Oxford Centre for Functional Magnetic Resonance Imaging of the Brain, badali przy pomocy rezonansu magnetycznego mózgi grupy osób przed rozpoczęciem treningu i 6 tygodni od rozpoczęcia nauki żonglowania.
Naukowcy zaobserwowali, że u badanych dochodzi do zmian w obrębie płata ciemieniowego mózgu, odpowiedzialnego za nasze możliwości ruchowe i wzrokowe. Co więcej, badacze wykazali, że związanym z treningiem zmianom w obrębie istoty szarej towarzyszą długoterminowe zmiany w istocie białej zlokalizowanej w tym samym regionie mózgu. Zdaniem naukowców dowodzi to, że trening wpływa zarówno na ciała komórek nerwowych jak również ich wypustki (tzw. projekcje).
Niemniej jednak autorzy nie zaobserwowali korelacji pomiędzy nasileniem zmian w obrębie istoty szarej i białej, co ich zdaniem może sugerować, że zmiany te stanowią dwa stosunkowo niezależne procesy. (PAP)