Świat nauki (archiwalne artykuły)

Znacznik fluorescencyjny, który umożliwi obserwowanie kolagenu i elastyny - głównych składników sieci białek łączących komórki organizmu - w żywych tkankach, opracowali badacze z Uniwersytetu Jagiellońskiego (UJ), we współpracy z naukowcami z USA.
Powodzi nie da się całkowicie uniknąć, można jedynie łagodzić ich skutki. Przy dużych wezbraniach rzek nie pomogą zbiorniki retencyjne; lepiej jest unikać osiedlania się na terenach zalewowych - uważa hydrolog z Politechniki Warszawskiej.
Aktywność genów Hox stanowi rodzaj nawigacji dla różnicujących się komórek macierzystych, dostarcza informacji o położeniu komórek w rozwijającym się organizmie oraz o rodzaj tkanki jaką mają w przyszłości stworzyć - informują naukowcy ze Szwecji na łamach pisma "PLoS Biology".
Nawet jedna nieprzespana noc może wywołać oporność komórek naszego organizmu na insulinę i zwiększyć ryzyko cukrzycy typu 2 - ostrzegają holenderscy naukowcy na łamach pisma "Journal of Clinical Endocrinology & Metabolism".
Nad materiałem zatrzymującym w ziemi wodę opadową, który może ułatwić roślinom wegetację w niekorzystnych warunkach, pracują naukowcy z Wrocławia i Katowic.
Wieloryby znaczą wiele dla klimatu - ich odchody przyczyniają się do wiązania węgla w oceanicznych wodach wokół Antarktydy - informuje "New Scientist".
Klimat Hiszpanii w ciągu minionego trzydziestolecia stał się cieplejszy znacznie szybciej niż w pozostałych krajach hemisfery północnej, wynika z badania przygotowanego dla ministerstwa środowiska Hiszpanii - podaje agencja AFP.
Amerykańscy naukowcy z Narodowej Akademii Nauk ustalili jedenaście pytań, które nadadzą kierunek badaniom na najbliższe dziesięciolecie - podaje Akademia w komunikacie prasowym.
Ślady drapieżnictwa u drobnych organizmów żyjących na dnie płytkich mórz 240 mln lat temu odkrył polsko- amerykański zespół paleontologów. O wynikach badań informuje prestiżowy tygodnik "Proceedings of the National Academy of Sciences".
Polska firma biotechnologiczna opracowała i wypuściła na rynek innowacyjne oprogramowanie służące do modelowania molekularnego białek - Selvita Protein Modeling Platform (SPMP).
Naukowcy z USA odkryli pierwszego na świecie pająka wegetarianina. Bagheera kiplingi (łac.) żyje w środkowej Ameryce, umie skakać i żywi się głównie pąkami liści dzikiej akacji. Wyniki swoich badań Amerykanie opisali na łamach pisma "Current Biology".
Krakowski Klaster LifeScience jest jednym z filarów "Global Innovation Network" (GIN) - międzynarodowego porozumienia mającego na celu połączenie powstających regionów nauk biomedycznych we wspólną sieć tak, by mogły one skutecznie współzawodniczyć z najbardziej rozwiniętymi ośrodkami life science na świecie.
Nauka złożonych zadań angażujących skupienie wzroku i precyzyjną koordynację ruchową, taki jak na przykład podczas żonglowania wymaga udziału substancji białej mózgu - informują naukowcy z Wielkiej Brytanii na łamach pisma "Nature Neuroscience".
Niezwykły enzym XplA może zostać wykorzystany do usuwania zanieczyszczeń, pozostałych w glebie po eksplozji materiałów wybuchowych - informuje "The Journal of Biological Chemistry".
Montreal Neurological Institute and Hospital (The Neuro) of McGill University informuje, że zróżnicowane rodzaje treningu i uczenia się prowadzą do formowania się różnych typów pamięci.
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy
Polityka Prywatności