Polska w sieci najnowocześniejszych rozwiązań life science

Krakowski Klaster LifeScience jest jednym z filarów "Global Innovation Network" (GIN) - międzynarodowego porozumienia mającego na celu połączenie powstających regionów nauk biomedycznych we wspólną sieć tak, by mogły one skutecznie współzawodniczyć z najbardziej rozwiniętymi ośrodkami life science na świecie.

Stronami porozumienia i partnerami w tym przedsięwzięciu są: Jagiellońskie Centrum Innowacji(JCI) - zarządca krakowskiego Klastra Life Science, North Carolina's Eastern Region (NCER) oraz Bioaratec Region of Saragossa z Hiszpanii. Umowę, formalnie powołującą sieć, podpisano w maju tego roku, podczas Bio-International Convention w Atlancie.

Global Innovation Network to niezależna, non-profitowa organizacja o charakterze partnerskim, której misją jest tworzenie pomostów i obszarów współpracy pomiędzy różnymi regionami świata w zakresie wymiany wiedzy, dobrych praktyk i własności intelektualnej w obszarze life science. Głównym celem porozumienia jest wzmocnienie konkurencyjności tych bio-regionów w rywalizacji na rynku przemysłu biotechnologicznego, przyciąganie ciekawych inwestycji, tworzenie nowych firm biotechnologicznych oraz transfer technologii i wyników badań.

Zamierzeniem twórców sieci jest, aby, dzięki jej istnieniu, rozsypane po całym świecie ośrodki połączyły swe siły, co umożliwi im konkurowanie z potentatami w biotechnologii, takimi jak Boston, San Diego, Monachium czy Londyn. Podmiotami w projekcie mogą być regionalne organizacje ds. rozwoju, organizacje typu non profit wspierające nauki biomedyczne oraz wybrane jednostki naukowe, które zostaną zaproszone do uczestnictwa. Ich zadaniem w ramach sieci jest dostarczanie określonych usług, kapitału oraz wiedzy.

"Dzięki współpracy, firmy i instytucje z regionów włączających się do GIN, będą miały ułatwiony dostęp do nowej wiedzy, nowych technologii i nowych rynków. Docelowo, dzięki GIN możliwe będzie tworzenie nowych firm o zasięgu globalnym, łączenie projektów badawczych i innowacyjnych, łączenie technologii oraz wspólne występowanie w negocjacjach z firmami z sektora farmaceutycznego i biotechnologicznego" - podkreślają władze JCI. "Planowane jest również wspólne występowanie w celu ochrony własności intelektualnej" - dodają.

Rozwój sieci GIN ma więc wpłynąć na zwiększenie atrakcyjności inwestycyjnej regionów, wzmocnienie aktywności badawczo-rozwojowej, usprawnienie transferu technologii i zwiększenie ilości realizowanych projektów innowacyjnych. Założyciele GIN mają nadzieję na poszerzenie sieci - docelowo jej partnerami ma się stać sześć makroregionów obejmujących Europę, Amerykę Północną, Amerykę Południową, Azję, Afrykę, Australię i Oceanię.

Trwają rozmowy na temat przystąpienia do GIN bio-regionów z Włoch, Meksyku i Malezji. Inicjatorzy projektu liczą też na włączenie do współpracy państw Europy Środkowej.

Pomysł stworzenia Global Innovation Network narodził się w lutym 2008 roku. Do jego realizacji przystąpiły wspólnie strony amerykańska (NCER) i polska (Klaster Life Science). Z ich inicjatywy, pod koniec 2008 roku na konferencji Eurobiotech w Krakowie doszło do spotkania przedstawicieli kilku europejskich bio-regionów, którym przedstawiono główne założenia idei GIN. Ponieważ spotkało się to z dużym zainteresowaniem uczestników, krakowski klaster i NCER ustaliły ostateczny kształt porozumienia. Wraz z nimi umowę o stworzeniu GIN podpisało kilku Partnerów Stowarzyszonych, w tym także kolejni Polacy - przedstawiciele regionów Łodzi i Dolnego Śląska (spółki WCB EIT+).

Jak twierdzą władze tej ostatniej, rozwój inicjatywy GIN z pewnością przyczyni się do zwiększenia atrakcyjności regionów w obszarze life science. "Poprawi to skuteczność międzynarodowego transferu technologii oraz ułatwi zniesienie barier w zakresie sprzedaży licencji. Podpisanie tej umowy staje się szansą dla WCB EIT+ do nawiązania i rozwoju międzynarodowych kontaktów pomiędzy członkami powstałej sieci GIN, w tym z partnerami USA" - mówią.

Spółka Jagiellońskie Centrum Innowacji (JCI) jest koordynatorem krakowskiego Klastra Life Science - sieci 57 instytucji biomedycznych z regionu Małopolski, reprezentowanych przez przemysł biomedyczny i biotechnologiczny, projekty badawczo-rozwojowe, Akademię Medyczną, szpitale, oraz Uniwersytet Jagielloński. Centrum zarządza też powstającym Parkiem LifeScience, którego celem ma być usprawnienie współpracy przedsiębiorstw działających w sektorze nauk o życiu. (PAP)


ostatnia zmiana: 2009-10-13
Komentarze
Polityka Prywatności