Pozostałości greckiej świątyni Nemezis odkryto w Turcji

Dział: Archeologia

Tureccy archeolodzy odkryli w Izmirze pozostałości świątyni poświęconej Nemezis, greckiej bogini zemsty i sprawiedliwości - informuje serwis internetowy Hurriyet Daily News.

Odkrycia dokonał zespół naukowców z Wydziału Archeologii Uniwersytetu Dokuz Eylul w Izmirze podczas wykopalisk na stanowisku w starożytnej Agorze, części miasta zbudowanej przez Aleksandra Wielkiego w IV w. p.n.e.

Jak poinformował Akin Ersoy, kierujący pracami wykopaliskowymi, archeolodzy odnaleźli w zachodniej części Agory ślady wskazujące na dokładną lokalizację świątyni Nemezis, której pozostałości będą odsłaniane podczas kolejnych wykopalisk w przyszłości.

W mitologii greckiej Nemezis była boginią zemsty i sprawiedliwości, uosobieniem gniewu bogów i kary spadającej na ludzi pysznych i przekraczających granice, które im wyznaczyli bogowie.

Archeolodzy zbadają najpierw szczegółowo warstwy stanowiska pochodzące z czasów imperium ottomańskiego (od XIII w. n.e.), w których odnaleziono ostatnio wiele fragmentów ceramiki z tego okresu.

Głębiej znajdują się kolejne warstwy, pochodzące z okresu bizantyjskiego, rzymskiego i wcześniejszych epok.

Początki osadnictwa na terenie dzisiejszego Izmiru sięgają III tysiąclecia p.n.e., a w około 1000 r. p.n.e. starożytni Grecy założyli w tym miejscu miasto o nazwie Smyrna, które zostało zburzone w ok. 575 r. p.n.e. przez wojska lidyjskiego króla Alyattesa II.

W IV w. p.n.e. Aleksander Wielki wybudował twierdzę i nowe miasto, do którego przesiedlił mieszkańców dawnej Smyrny. Od tego czasu wielokrotnie niszczone i odbudowywane, obecnie jest trzecim pod względem wielkości miastem w Turcji i drugim po Stambule portem morskim kraju. (PAP)


ostatnia zmiana: 2009-10-13
Komentarze
Polityka Prywatności