Nanorurkowy superabsorbent

Sieć wielościennych nanorurek węglowych, ważąca zaledwie jeden gram, niczym gąbka potrafi zaabsorbować w swym wnętrzu nawet do 180 gramów oleju czy innych ciekłych, jak i lotnych substancji chemicznych.

Tego typu materiał idealnie nadaje się do oczyszczania wody z zanieczyszczeń powstałych na skutek wycieku ropy naftowej - informuje "Advanced Materials".

Wielościenne nanorurki węglowe to nic innego, jak zwinięte w rulon, nachodzące jedna na drugą, płaszczyzny utworzone wyłącznie z atomów węgla. Średnica nanorurek węglowych mierzona jest w nanometrach, czyli miliardowych częściach metra, a materiał ten posiada niezwykle właściwości fizykochemiczne, m.in. bardzo dużą wytrzymałość mechaniczną.

Chińscy naukowcy z Peking University wykorzystali wielościenne nanorurki węglowe, utworzone za pomocą chemicznego osadzania w parach, CVD - ang. chemical vapour deposition, jako wydajny absorbent, doskonale pochłaniający różnorakie substancje chemiczne.


Proces syntezy nanorurek węglowych został tak zmodyfikowany, by w efekcie końcowym uzyskać gęstą, nieuporządkowaną sieć niemal milimetrowej długości wielościennych nanorurek węglowych. Tak przygotowany nanomateriał został nasączony etanolem, a następnie silnie ściśnięty i w tej postaci wysuszony.

Powstała w ten sposób nanorurkowa gąbka, którą można bez problemów położyć na wodzie (nanomateriał pływa po powierzchni wody, w tym również morskiej). Jeżeli na wodzie będzie się znajdować jakaś substancja chemiczna, np. ropa naftowa, to nanorurkowa gąbka rozprężając się, pochłonie tą substancję. Mała próbka nanorurkowego materiału ważąca zaledwie jeden gram, pochłania nawet do 180 gramów zanieczyszczenia, które znajduje się na powierzchni wody lub w powietrzu.

Co więcej, materiał ten jest wielokrotnego użytku - wystarczy wycisnąć nanorurkową gąbkę, by ta ponownie mogła zaabsorbować kolejną porcję zanieczyszczenia.

Według autorów odkrycia, materiał można użyć nie tylko do zbierania zanieczyszczeń rozlanych na powierzchni wody, ale również, jako doskonały filtr. Obecnie naukowcy pracują nad taką modyfikacja nanomateriału, by pochłaniał tylko określoną substancję chemiczną. (PAP)


ostatnia zmiana: 2009-12-08
Komentarze
Polityka Prywatności