Świat nauki (archiwalne artykuły)

MPEG-7 Video signature tool - tak nazywa się nowe narzędzie do identyfikowania nielegalnych plików wideo. Jego wynalazcy z japońskiej firmy NEC mają nadzieję iż "wymusi ono usunięcie plików co do których istnieją prawa własności bądź autorskie".
Skrawek papieru, na powierzchni którego nadrukowano odpowiednie przeciwciała, pozwala na podstawową, szybką i niezwykle tanią analizę krwi. Nowy test, dzięki prostocie konstrukcji będzie mógł być powszechnie wykorzystywany również w biedniejszych rejonach świata, donosi "Analytical Chemistry".
Emisyjny tomograf pozytonowy, zbudowany na bazie materiałów organicznych, to wynalazek dr hab. Pawła Moskala z Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UJ.
Czy nanoroboty mogą wykonywać operacje w ciele człowieka? Czy już wkrótce część naszego jedzenia będą stanowiły nanokapsułki zawierające składniki odżywcze? O korzyściach i ryzyku, jakie wiążą się z nanotechnologiami, dowiedzą się uczestnicy "Nano Dni", które od 4 do 6 maja odbywają się na Politechnice Warszawskiej (PW). Spotkania są częścią europejskiego projektu "Time for nano".
Nad wózkiem inwalidzkim, który samodzielnie wjeżdża i zjeżdża po schodach, pracują naukowcy z Wydziału Transportu Politechniki Warszawskiej. Wózek ma być dużo lżejszy i wielokrotnie tańszy niż podobne urządzenia obecnie dostępne na rynku. Jest już gotowa pierwsza, laboratoryjna wersja pojazdu.
But z generatorem energii elektrycznej w obcasie może zasilać przenośne urządzenia elektroniczne - informuje serwis "EurekAlert". W taki sposób można by na przykład zasilać różnego rodzaju czujniki, GPS-y czy używane przez wspinaczy alarmowe urządzenia sygnalizujące swoje położenie.
Awaria taka jak w Czarnobylu nie jest możliwa w przyszłej polskiej elektrowni jądrowej - powiedział Maciej Jurkowski, wiceprezes Polskiej Agencji Atomistyki, główny inspektor dozoru jądrowego. Jego zdaniem wyklucza to technologia nowoczesnych reaktorów. "Nie budujemy reaktora, w którym taka awaria byłaby możliwa" - zaznaczył Jurkowski podczas poniedziałkowej konferencji, związanej z rocznicą awarii czarnobylskiej.
Badania Profesora Ludwika Kostro z Uniwersytetu Gdańskiego dały podstawy do opracowania nowych metod pozyskiwania energii jądrowej. Dzięki reakcjom piezo-nuklearnym taka energia może powstawać w reaktorach jądrowych nowej generacji.
Amerykańscy naukowcy z Narodowej Akademii Nauk ustalili jedenaście pytań, które nadadzą kierunek badaniom na najbliższe dziesięciolecie - podaje Akademia w komunikacie prasowym.
Protony w Wielkim Zderzaczu Hadronów po raz pierwszy rozpędzono do - planowanej na obecnym etapie - energii 3,5 bilionów elektoronowoltów. Naukowcy z CERN osiągnęli taki rezultat tuż po piątej rano w piątek.
Naukowcy brytyjscy opracowali program komputerowy, "czytający" wspomnienia, powstające w mózgu człowieka. Odkrycia tego zdołali dokonać drogą analizy na komputerze danych, uzyskanych w wyniku tomografii magnetyczno-rezonansowej.
Sieć wielościennych nanorurek węglowych, ważąca zaledwie jeden gram, niczym gąbka potrafi zaabsorbować w swym wnętrzu nawet do 180 gramów oleju czy innych ciekłych, jak i lotnych substancji chemicznych.
Wystarczy unieść leżącą na biurku kartkę papieru, by pojawił się na niej nowy obraz. Tak działa metoda interakcji z komputerem, o której informuje "New Scientist".
Pokrycie warstwą nietoksycznego repelentu sprawia, że owady ześlizgują się po niemal każdej powierzchni - informuje serwis "BBC News".
Polska firma biotechnologiczna opracowała i wypuściła na rynek innowacyjne oprogramowanie służące do modelowania molekularnego białek - Selvita Protein Modeling Platform (SPMP).
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy
Polityka Prywatności