20 lat temu umieszczono w kosmosie teleskop Hubble'a

Dział: Kosmos

Budowanie modelu teleskopu Hubble'a, wystawa jego modeli, poznawanie Układu Słonecznego - to tylko część atrakcji popularnonaukowej akcji, która odbędzie się 24 kwietnia w gdańskim Centrum Hewelianum. Akcję "20-tka teleskopu Hubble'a" zorganizowano dokładnie w 20. rocznicę umieszczenia na orbicie okołoziemskiej teleskopu Hubble'a.

W rocznicę wyniesienia teleskopu na orbitę okołoziemską goście Centrum będą mogli odwiedzić wystawę "Energia, Niebo i Słońce" oraz skorzystać z interaktywnych warsztatów, podczas których poznają budowę Układu Słonecznego, rodzaje galaktyk oraz budowę samego teleskopu Hubble'a. Będzie można również zbudować model słynnego teleskopu.

W programie akcji znalazła się również wystawa modeli teleskopu Hubble'a, wykonanych przez uczniów szkół gimnazjalnych i średnich. Zwiedzający będą mogli wybrać najładniejszy i najlepiej wykonany model, a jego autorzy otrzymają nagrodę specjalną.

W dniu akcji - 24 kwietnia - będą obowiązywały bilety promocyjne. Osoby w wieku lat 20 oraz wszyscy urodzeni 24 kwietnia dowolnego roku będą mogły wejść na wystawę bezpłatnie.

Patron teleskopu, Edwin Hubble był jednym z najwybitniejszych amerykańskich astronomów. To on odkrył, że widoczne na niebie obiekty, uważane za mgławice w obrębie naszej galaktyki, faktycznie są innymi galaktykami i oddalają się od siebie, a ich względna prędkość jest tym większa, im większa dzieli je odległość.

Nazwany imieniem naukowca teleskop - po wyeliminowaniu problemów technicznych - również dokonał znaczących odkryć kosmicznych i zaczął dostarczać astronomom materiały, które niejednokrotnie zmieniały poglądy na budowę i ewolucję wszechświata.

Na orbitę okołoziemską został wyniesiony przez prom kosmiczny Discovery, dokładnie 24 kwietnia 1990 roku. Od tego momentu stał się jednym z najważniejszych narzędzi w historii astronomii.

Kosmiczna służba teleskopu Hubble'a jednak pomału dobiega końca. Technologia z końca XX wieku zastępowana jest nowocześniejszymi rozwiązaniami. Na orbitę są wynoszone urządzenia bardziej wyspecjalizowane, nastawione na badanie konkretnych zjawisk czy obiektów w kosmosie. Obecnie trwają prace nad jego następcą - teleskopem Jamesa Webba.

Teleskop Hubble'a znajduje się na orbicie okołoziemskiej na wysokości ok. 600 kilometrów, po której pędzi z prędkością 27 tys. kilometrów na godzinę. Okrąża naszą planetę w ciągu 97 minut. Ma 13,2 metra długości, maksymalną średnicę 4,4 metra i masę 11.100 kilogramów. Wymiarami przypomina amerykański szkolny autobus. Jego budowa kosztowała półtora miliarda dolarów.

Kosmiczna służba teleskopu Hubble'a jednak pomału dobiega końca. Technologia z końca XX wieku zastępowana jest nowocześniejszymi rozwiązaniami. Na orbitę są wynoszone urządzenia bardziej wyspecjalizowane, nastawione na badanie konkretnych zjawisk czy obiektów w kosmosie. Obecnie trwają prace nad jego następcą - teleskopem Jamesa Webba.(PAP)


ostatnia zmiana: 2010-04-25
Komentarze
Polityka Prywatności