Sumeryjskie tabliczki przekazane irackim archeologom

Dział: Archeologia

Sumeryjskie gliniane tabliczki sprzed ponad 4000 lat pokryte pismem klinowym zostały przekazane irackim archeologom przez osobę, której personaliów nie ujawniono - donosi serwis internetowy Azzaman. Jak poinformował Amer al-Zaidi, dyrektor Biura Starożytności w mieście Nasirijja w południowym Iraku, archeologom przekazano 13 starożytnych glinianych tabliczek, pochodzących z czasów Trzeciej Dynastii z Ur, mezopotamskiej dynastii panującej nad zjednoczonym Sumerem i Akadem w latach 2113-2005 p.n.e.

Tabliczki pokryte są sumeryjskim pismem klinowym, a niektóre z nich zawierają prawdopodobnie teksty związane z matematyką.

Artefakty zostały wydobyte z pozostawionego bez ochrony stanowiska archeologicznego na terenie prowincji Zi-Kar w południowo-wschodniej części Iraku, której stolicą administracyjną jest Nasirijja.

Na terenie prowincji Zi-Kar znajduje się wiele pozostałości starożytnej sumeryjskiej cywilizacji, w tym pozostałości miasta Ur, którego początki sięgają 5000 r. p.n.e.

Jak poinformował A. al-Zaidi, na terenie prowincji znajduje się około 12 tysięcy starożytnych kopców, z których wiele nie zostało jeszcze szczegółowo zbadanych przez archeologów.

Stanowisko archeologiczne Tell al-Mukajjar, gdzie znajdują się ruiny miasta Ur, zostało w dużej mierze zniszczone przez stacjonujące wojska amerykańskie, które założyły tam swoją główną bazę w południowym Iraku. (PAP)


ostatnia zmiana: 2010-05-02
Komentarze
Polityka Prywatności