Czy nanoroboty mogą wykonywać operacje w ciele człowieka? Czy już wkrótce część naszego jedzenia będą stanowiły nanokapsułki zawierające składniki odżywcze? O korzyściach i ryzyku, jakie wiążą się z nanotechnologiami, dowiedzą się uczestnicy "Nano Dni", które od 4 do 6 maja odbywają się na Politechnice Warszawskiej (PW). Spotkania są częścią europejskiego projektu "Time for nano".
Jak informuje CNK, "Nano Dni" to cykl zajęć dla grup szkolnych poświęconych wpływowi nanotechnologii na społeczeństwo i środowisko. Oprócz wykładów prowadzonych przez specjalistów, uczestnicy spotkań będą mogli m.in. zbadać nowe materiały powstałe przy użyciu nanotechnologii oraz dowiedzieć się, czym zajmuje się ta nauka.
We wtorek - 4 maja - uczniowie wysłuchali wykładów: "Nano Środowisko" dra Arkadiusza Moskala i "Nano Zdrowie" dr Małgorzaty Lewandowskiej-Szumieł. Kolejny dzień jest poświęcony "nano poprawkom" i "nano podziałom", o których opowiedzą kolejno prof. Krzysztof J. Kurzydłowski i dr Witold Wojkowski. W czwartek, 6 maja, dr Jacek Szczytko poprowadzi wykład poświęcony "nano prywatności", a prof. Jacek Majewski "nano zagrożeniom".
Międzynarodowy projekt "Time for nano" to cykl akcji edukacyjnych, które mają zapoznać opinię publiczną, a zwłaszcza ludzi w młodym wieku, z korzyściami i ryzykiem, jakie niosą ze sobą badania, rozwiązania inżynieryjne i technologie nanometryczne. "Nano Dni" odbędą się również we Włoszech, Wielkiej Brytanii, Belgii, Francji, Niemczech, Finlandii, Portugalii i Turcji.
W ramach projektu "Time for nano" zespoły młodych naukowców mogą wziąć udział konkursie na najbardziej kreatywny i mający najlepsze naukowe podstawy, a równocześnie prowokujący klip video poświęcony dylematom, jakie wiążą się z nanotechnologią.
Więcej informacji na temat konkursu i całego projektu można znaleźć na stronie: www.timefornano.eu/pl