O tajemnicach Egiptu w Śląskiej Kawiarni Naukowej

Co wykazały analizy DNA pobranego z kości Tutanchamona - młodo zmarłego faraona, sławnego z powodu klątwy zabójczej dla wszystkich członków ekspedycji, która w 1922 roku wydobyła jego szczątki z komnat grobowych? Te i inne tajemnice zdradzi archeolog i egiptolog prof. Karol Myśliwiec 6 maja, na spotkaniu Śląskiej Kawiarni Naukowej w katowickim Rondzie Sztuki.

Jak poinformował animator kawiarni dr Tomasz Rożek, światowej sławy archeolog i egiptolog opowie gościom o ciekawej historii i bogatych tradycjach wysoko rozwiniętej cywilizacji starożytnego Egiptu, o jej osiągnięciach technicznych, naukowych, politycznych i kulturowych. Chętni będą mogli nawet poznać podstawy hieroglifów.

Prof. Karol Myśliwiec ukończył Uniwersytet Warszawski na kierunku archeologia śródziemnomorska ze specjalizacją egiptologia. Był uczeniem prof. Kazimierza Michałowskiego. Jego praca magisterska dotyczyła egipskich modeli rzeźbiarskich okresu ptolemejskiego. Doktorat prof. Myśliwca pt. "Portret królewski w płaskorzeźbie Nowego Państwa", obroniony również na UW, opublikowano w 1976 w Warszawie. Habilitował się na Uniwersytecie Jagiellońskim pracą dotyczącą badań nad zoomorficznymi formami heliopolitańskiego praboga Atuma. W 1987 uzyskał tytuł profesora nadzwyczajnego, od 1996 roku jest profesorem zwyczajnym.

Dr Rożek planuje zapytać eksperta o to, jak wyglądało codzienne życie w Starożytnym Egipcie, w co Egipcjanie wierzyli i co było największym osiągnięciem ich cywilizacji. Postara się również dowiedzieć, czy klątwy egipskie rzeczywiście istnieją.

Spotkania Śląskiej Kawiarni Naukowej są bezpłatne. Rozpoczynają się o godz. 18.00. Całość transmitowana będzie na stronie www.kawiarnianaukowa.pl i tłumaczona na język migowy.

Źródło: PAP

Foto: openphoto.net

ostatnia zmiana: 2010-05-05
Komentarze
Polityka Prywatności