Las Erasmusa to akcja odnawiania ścieżki lasu dzięki sadzeniu nowych drzew przez zagranicznych studentów, potocznie nazywanych Erasmusami.
Powyższy projekt po raz drugi został przeprowadzony w kwietniu bieżącego roku w 8 miastach Polski przez polską sekcję ESN i Lasy Państwowe. Jego celem jest propagowanie ochrony środowiska wśród młodzieży akademickiej oraz propozycja alternatywnej formy spędzania wolnego czasu. Dzięki tej inicjatywie, Erasmusi mogą aktywnie zaangażować się na rzecz kraju goszczącego, przyczyniają się do rozwoju jego naturalnego ekosystemu, a przy okazji poznając ten kraj z nieco innej strony.
W dniach od 16 do 27.04.2010 r. w: Białymstoku, Katowicach, Krakowie, Lublinie, Łodzi, Olsztynie, Poznaniu i Warszawie międzynarodowi studenci posadzili 10 tysięcy drzew. W każdym z miast przedstawiciele organizacji z poszczególnych uczelni odpowiedzialni za koordynację projektu wraz z chętnymi Erasmusmi pojechali do najbliższego Nadleśnictwa Lasów Państwowych. Pierwsza część programu odbywała się w lesie, gdzie studenci mieli zasadzić nowe drzewa. Zadanie to zostało poprzedzone krótkim opisem instytucji Lasów Państwowych, miejsca sadzenia oraz idei przedsięwzięcia. Leśniczy, którzy wykazali się znakomitą znajomością języka angielskiego, zapoznali wszystkich ze sprzętem, a także dokładnie opisali i zademonstrowali proces sadzenia. Po upewnieniu się, że wszyscy zrozumieli, co mają wykonać, pracownicy Nadleśnictwa przekazali studentom kontury, skrzynki sadzonek i wskazali miejsce. Praca odbywała się w parach. Zadaniem jednej osoby było wykonywanie konturem odpowiedniego otworu, a drugiej umiejętne umieszczenie i zakopanie tam sadzonki. Początkowo wszystko wydawało się bardzo proste, wkrótce jednak okazało się, że niezbędne będzie fachowa pomoc i chętnie udzielane wskazówki leśniczych. Wszyscy bardzo zaangażowali się w pracę, chcąc posadzić jak najwięcej i jak najlepiej. W niektórych miastach zorganizowano nawet konkurs na najefektywniejszą parę. Przy tym, okazało się przy, ze sadzanie drzew, choć wymaga wysiłku i uwagi, jest dla wszystkich wspaniałą zabawą.
Średnio pracowaliśmy przez 2 godziny. W całej akcji uczestniczyło ponad 250 osób, sadząc nowe dęby i sosny.
Druga część programu odbywała się w siedzibach Nadleśnictwa. Leśniczy przygotowali dla wszystkich obfity i smaczny posiłek. Erasmusi miel niepowtarzalną okazję, by spróbować niektórych tradycyjnych polskich potraw, jak na przykład chleb ze smalcem, czy flaki. Po odpoczynku studenci zostali oprowadzeni po Nadleśnictwie, gdzie pracownicy opowiadali im o ekologii i jej znaczeniu dla współczesnego świata. W salach pełnych eksponatów zostały przeprowadzone krótkie lekcje dydaktyczne w języku angielskim, między innymi na temat bogactwa fauny i flory danego obszaru. Ponadto w Białymstoku studenci mieli możliwość zwiedzenia najstarszej w Polsce Wyłuszczarni Nasion. W większości miast zorganizowano także ognisko, które okazało się wspaniałą atrakcją dla zagranicznych studentów oraz zabawy przeprowadzone przez leśniczych. Był to czas odpoczynku po trudach sadzenia, a także okazja do wspólnych rozmów i przełamywania kulturowych różnic. Na zakończenie udanej akcji studenci wpisali się do pamiątkowych ksiąg i otrzymali od Nadleśnictwa drobne upominki.
Czas realizacji projektu „Las Erasmusa”, spędzony na świeżym powietrzu, wśród malowniczych krajobrazów polskich lasów, był dla zagranicznych studentów niezapomnianym przeżyciem. Z dala od gwaru dużego miasta, podczas sadzenia drzew i zwiedzania Nadleśnictwa, mogli oni odpocząć i oderwać się od codzienności akademickiego życia. Erasmusi chwalili sobie potrawy skosztowane w Leśniczówce oraz gościnność Leśniczych. Jednocześnie wszyscy wracali akcji z poczuciem, że zrobili coś dobrego dla odwiedzanego przez nich kraju i wielką chęcią powrotu w to miejsce, by za kilka lat zobaczyć efekty swojej pracy.
Projekt
„Lasu Erasmusa” spełnił wszystkie wyznaczone przez organizację
cele. Zagraniczni studenci zintegrowali się, poznali niektóre polskie
zwyczaje oraz krajobraz polskiego lasu, ale przede wszystkim promowali
ekologiczne działania i bezpośrednio przyczynili się do odnowienia
ścieżki lasu w Polsce. Warto wspomnieć, że każde z zasadzonych
przez nich drzew za 60 lat będzie dostarczało tlenu dla 3 dorosłych
osób. Dodatkowo w Olsztynie powyższy projekt połączono z innym
realizowanym
w ramach SocialErasmusa - do udziału w akcji zaangażowaniu dzieci
z Domu Dziecka w Stawigudzie. Natomiast w Katowicach studenci i leśniczy
zadecydowali, że zasadzony przez nich las będzie pomnikiem ku czci
ofiar tragedii smoleńskiej. Z uwagi na pozytywny odbiór akcji przez
Erasmusów, członków ESN'u oraz pracowników Nadleśnictwa, a także
bezpośrednie korzyści, jakie przynosi, planowana jest w kontynuacja
przedsięwzięcia w następnych latach, a także próba realizacji go
na większą skalę.