Postępy prac wykopaliskowych i odkrycie 114 nowych figur żołnierzy z terakoty w Chinach

Dział: Archeologia

Chińscy archeolodzy poinformowali o postępach prac wykopaliskowych, prowadzonych na stanowisku koło Xi'an, stolicy prowincji Szensi w środkowych Chinach, gdzie znajduje się grobowiec pierwszego cesarza Chin i słynne figury Armii z Terakoty - informuje serwis internetowy People's Daily Online.

Naukowcy od kilku miesięcy prowadzą wykopaliska w ramach trzeciego etapu badań największego z trzech dotychczas odsłoniętych wykopów, zawierających naturalnej wielkości figury z terakoty, przedstawiające żołnierzy piechoty i kawalerii armii Shi Huangdi - pierwszego cesarza Chin, panującego w latach 221-210 p.n.e. - strzegących jego grobowca.

Archeolodzy odsłonili 114 nowych figur z terakoty, z których część została odnaleziona we fragmentach. Wiele figur znajdowało się w przejściach między ustawionymi formacjami wojowników i nosi ślady zniszczeń, spowodowanych przez ogień.

Podczas pożaru temperatura w przejściach mogła być wyższa niż w innych miejscach, powodując w niektórych posągach poważne uszkodzenia.

Zdaniem ekspertów, widoczne zniszczenia to ślady pożaru wywołanego ludzką ręką, prawdopodobnie podczas powstania chłopskiego, jakie wybuchło przeciw Dynastii Qin w 209 r. p.n.e., obalając ją ostatecznie w 206 r. p.n.e.

Oprócz figur z terakoty archeolodzy odnaleźli w badanym wykopie fragmenty broni i rydwanów oraz rozmaite artefakty, w tym bębny oraz doskonale zachowaną skrzynkę, pierwszą odkrytą na stanowisku, której przeznaczenie pozostaje dla naukowców zagadką.

Źródło: PAP

ostatnia zmiana: 2010-05-14
Komentarze
Polityka Prywatności