Archeolodzy prowadzący prace badawcze w twierdzy Skopsko Kale w Skopje, stolicy Macedonii, odnaleźli skrzynię z największym skarbem złotych i srebrnych monet, jaki został odnaleziony na terenie kraju.
Jak poinformował archeolog Pasko Kuzman, dyrektor Biura Ochrony Dziedzictwa Kulturalnego w Ministerstwie Kultury Macedonii, znalezisko jest jednym z najważniejszych odkryć archeologicznych, dokonanych na terenie fortecy w Skopje, obok średniowiecznych ołowianych pieczęci, odnalezionych kilka lat temu.
Forteca Skopje jest miejscem, gdzie odnaleziono pozostałości neolitycznej osady z ok. 4000 r. p.n.e., a sama twierdza powstała w VI wieku, w czasach panowania bizantyjskiego cesarza Justyniana I Wielkiego w latach 527-565 n.e. Twierdza służyła kolejno Bizancjum, imperium bułgarskiemu, imperium serbskiemu, a od 1392 roku przez 520 lat imperium ottomańskiemu.
Złote monety bizantyjskie były już odkrywane na stanowiskach archeologicznych w Macedonii, ale rzadko i w mniejszych ilościach. O wiele częściej naukowcy odnajdywali duże ilości monet z brązu z tego okresu.
Na złotych monety z fortecy Skopje wybite są wizerunki bizantyjskich władców oraz motywy biblijne, a na srebrnych monetach weneckich postaci dożów Wenecji.
Odkryte monety zostały przewiezione do laboratorium, gdzie naukowcy poddadzą je szczegółowym badaniom i konserwacji.