Polimerowa wersja wytwarzanych przez organizm białek odpornościowych działa podobnie do oryginału - informuje "Journal of the American Chemical Society".
Zespół naukowców z japońskiego uniwersytetu Shizuoka opracował niedawno metodę wytwarzania z plastiku sztucznych przeciwciał, skierowanych przeciwko mellitynie - głównej toksynie, jaka występuje w jadzie pszczół. Proces, w jakim się to odbywa, można porównać do odciskania śladu stopy w zastygającym betonie - mellityna jest mieszana z cząstkami substancji chemicznej (monomeru), które łączą się, tworząc długi łańcuch polimeru. Gdy już powstaną duże cząsteczki, usuwa się mellitynę - pozostają cząstki z pustym miejscem, odpowiadającym cząsteczce antygenu. Jak wykazały eksperymenty, sztuczne przeciwciała działają w organizmie myszy laboratoryjnych, neutralizując śmiertelną dawkę mellityny, co w wielu wypadkach pozwala gryzoniom przeżyć.
Zdaniem specjalistów, wytwarzane w dużych ilościach plastikowe przeciwciała mogłyby pomóc między innymi w leczeniu alergii i infekcji wirusowych. Jednak otrzymywane z hodowli komórek przeciwciała wykorzystywane są także do leczenia chorób reumatycznych czy nowotworów.