Świat nauki (archiwalne artykuły)

Naukowcy wytworzyli pierwszy na świecie panel dotykowy o imponującej przekątnej 30 cali, którego najważniejszą częścią jest atomowej grubości warstwa węgla, czyli grafen. Nowy panel dotykowy w masowej produkcji powinien być zdecydowanie tańszy, od dziś oferowanych odpowiedników, donosi "Nature Nanotechnology".
Technik szwedzkiego radia złamał kod dźwiękowy wuwuzeli co pozwoli na skuteczne filtrowanie dźwięku i wyłączenie go z transmisji radiowych i telewizyjnych.
W amerykańskiej Agencji Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej (NASA) opracowano prototyp nowego, dokładniejszego systemu prognozowania tsunami.
Domagamy się od kandydatów na prezydenta deklaracji, jaką politykę wobec nauki zamierzają prowadzić, czy w swoich programach przewidują inwestowanie w naukę i jakie działania na rzecz rozwoju nauki chcą inicjować - mówią przedstawiciele środowiska naukowego.
Mobilnego robota przypominającego rybę budują trzej inżynierowie - absolwenci Politechniki Krakowskiej. "CyberRybę" zaprezentowali w piątek w Poznaniu podczas targów Innowacje-Technologie-Maszyny Polska.
Polimerowa wersja wytwarzanych przez organizm białek odpornościowych działa podobnie do oryginału - informuje "Journal of the American Chemical Society".
Oparte na DNA bramki logiczne mogłyby posłużyć do skonstruowania miniaturowych komputerów , zaprogramowanych, by walczyć z chorobami, gdy tylko się pojawią - informuje ""Nature Nanotechnology".
Trwają eksperymenty nad zastosowaniem nanocząstek złota, jako nośników informacji. Na dzień dzisiejszy, na powierzchni drobinek złota możliwe jest zmagazynowanie danych cyfrowych maksymalnie przez 20 minut, donosi "Applied Physics Letters".
Jak przy pomocy ciepła własnego ciała naładować telefon komórkowy? Jak zobaczyć model ludzkiego ciała przy pomocy dającej się połknąć kamery? Odpowiedzi m.in. na te pytania poznają warszawiacy, którzy przyjdą zobaczyć specjalny samochód niemieckiego Towarzystwa Fraunhofera.
Taiwan Power Co. jedna z największych firm tajwańskiego sektora energetycznego wybuduje elektrownię słoneczną o mocy 5 MW na Morawach. Przedsięwzięcie jest wspierane przez rządy obu państw - poinformowała w piątek spółka w komunikacie.
Opracowano nowy polimer zawierający dwie różne pochodne azowe. Nowy materiał, wykorzystany jako nośnik informacji, umożliwia zapis nawet 20 razy większej ilości danych, jakie mieszczą się na tradycyjnej płycie DVD, donosi "Journal of Materials Chemistry".
Supertwarde narzędzie ścierne, które może służyć zarówno do szlifowania elementów samolotów, jak i implantów medycznych opracowali naukowcy z krakowskiego Instytutu Zaawansowanych Technologii Wytwarzania. Za swoją technologię otrzymali m.in. złoty medal podczas Międzynarodowych Targów Wynalazczości, Badań Naukowych i Nowych Technik - Brussels Innova 2009.
Znacznik fluorescencyjny, który umożliwi obserwowanie kolagenu i elastyny - głównych składników sieci białek łączących komórki organizmu - w żywych tkankach, opracowali badacze z Uniwersytetu Jagiellońskiego (UJ), we współpracy z naukowcami z USA.
Amerykańscy specjaliści wojskowi zbudowali urządzenie do lokalizacji i uzyskiwania informacji od górników, którzy zostali zasypani lub odcięci od świata w kopalni.
Specjaliści amerykańscy w dziedzinie nanotechnologii stworzyli i zaprogramowali robota wielkości jednej molekuły, mogącego samodzielnie przemieszczać się w dwuwymiarowej przestrzeni.
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy
Polityka Prywatności