Przyszłość światła - LED (Light Emiting Diode)

Dioda elektroluminescencyjna, czyli dioda LED, to dioda zaliczana do półprzewodnikowych przyrządów optoelektronicznych, emitujących promieniowanie w zakresie światła widzialnego i podczerwieni. Jest ona zaliczana do czwartej, najnowocześniejszej stosowanej już w życiu codziennym, generacji źródeł światła - po płomieniu, lampach żarowych i lampach wyładowczych.

Historia:

Pierwsze sygnały na temat odkrycia diody elektroluminescencyjnej są datowane na rok 1907. Została ona opracowana i skonstruowana przez brytyjskiego eksperymentatora- odkrywcę H.J. Rounda. W latach 20-tych XX wieku, zupełnie niezależnie od wynalazku H.J Rounda, podobnego odkrycia dokonał Rosjanin Oleg Władymirowicz Losev. Jednak, ze względu na małe zainteresowanie tematem niemieckiej i brytyjskiej prasy naukowej, wynalazek ten pozostał niewykorzystany przez kilka dziesięcioleci.

W roku 1955 Amerykanin Rubin Braunstein opracował diodę półprzewodnikową opartą na związku galu i arsenu (GaAs), emitującą światło podczerwone. Udało mu się również uzyskać promieniowanie podczerwone przy użyciu kilku innych związków – GaSb , GaAS, InP czy GeSi.

Pierwsza dioda LED emitująca światło w zakresie promieniowanie widzialnego została opracowana w 1962 roku przez Nicka Holonyaka. Dioda ta emitowała światło o czerwonej barwie. Jego uczeń i kontynuator prac – George Craford opracował w roku 1972 diodę emitującą światło w kolorze żółtym oraz dziesięciokrotnie jaśniejszą od diody Holonyaka diodę czerwoną i diodę o barwie bursztynowej.

Nicka Holonyaka  Shui Nakamura

Odkrywcą diody emitującej światło w kolorze niebieskim jest Shui Nakamura.

Odkrycia tego dokonał, razem ze swoim zespołem, w roku 1991. Dioda przez niego zaprezentowana przekroczyła światłość 1 kandeli. Konstrukcja jej oparta była na azotku galu (GaN) i stanowiła duży przełom na drodze rozwoju diod elektroluminescencyjnych. Później, w wywiadzie udzielonym dla Scince Watch w 2000 roku, Nakamura powie: „Myślałem, że skonstruowanie niebieskiej diody LED jest proste – że wystarczy zmienić kolor. Okazało się, że to co trzeba było zmienić, to materiał.” Dzięki opracowaniu diody emitującej światło w kolorze niebieskim droga do opracowania LED-ów świecących na biało stanęła otworem.

Budowa diody LED

Teoretyczna konstrukcja diody LED jest dosyć prosta. Składa się ona z materiału półprzewodnikowego typu n, obszaru aktywnego (złącza p-n), warstwy półprzewodnika typu p oraz dwóch styków podłączonych do elektrody dodatniej materiału typu p i elektrody ujemnej materiału typu n.

LED_363.jpg 
Działanie Diody

Jednak wykonanie diody LED wiąże się w rzeczywistości z wykorzystaniem bardzo zaawansowanych technologii. Dlatego też diody LED często nazywane są źródłami światła czwartej generacji (3 wcześniejsze to ogień, lampy żarowe i lampy wyładowcze) lub źródłami światła XXI wieku.

Więcej informacji na stronie:

http://www.led.activejet.pl/



ostatnia zmiana: 2010-06-23
Komentarze
Ostatnie:
8.08.2010 18:36
Dodał(a): ~Gość Paweł
Zastosowanie globalne diod LED poprzez potanienie tego produktu ,żeby ludzkość mogła ją powszechnie stosować, pozwoli ludzkości przez 10 lat utrzymać wszystkie elektrownie na Świecie na takiej samej wydajności produkcji energii elektrycznej. Przez ich zastosowanie można obniżyć pobór prądu o 50 -procent.To jest znaczne obniżenie emisji CO2 do atmosfery ,co powinno zredukować TZ.efekt cieplarniany.
Polityka Prywatności