Jeżeli zostaną wprowadzone niezbędne zmiany legislacyjne oraz nastąpi konieczny rozwój sieci energetycznych, to pierwszych morskich farm wiatrowych możemy się spodziewać w Polsce w ciągu najbliższych 10 lat - uważają eksperci Frost & Sullivan.
Urządzenie będące "odwrotnością" lasera zamiast wzmacniać światło ma je całkowicie pochłaniać - informuje "New Scientist". Związane z tym zjawiskiem eksperymenty przeprowadzają badacze z Yale University. Oczekują oni, że wyniki ich prac będą wykorzystane m.in. w telekomunikacji.
Na zwykłych telefonach komórkowych znajduje się niebezpieczna dla zdrowia ilość różnych bakterii - ustalili brytyjscy naukowcy, którzy zbadali rozmazy zdjęte z 30 "komórek" - informuje dziennik "Daily Telegraph".
W Centrum Badania Ciężkich Jonów im. Helmholtza w niemieckim Darmstadt odbyła się uroczystość nadania nazwy „Copernicium” odkrytemu w tym ośrodku pierwiastkowi 112.
Nowy rodzaj włókien można wykorzystać między innymi do produkcji tkanin odbierających i wytwarzających dźwięki - informuje pismo "Nature Materials".
Agencja Zaawansowanych Obronnych Projektów Badawczych Departamentu Obrony Stanów Zjednoczonych opracowała specjalną automatyczna paralotnię z systemem GPS. Służy ona do dostarczania żołnierzom w polu leków i krwi - poinformowały portale technologiczne i militarne.
Przygotowanie optymalnego modelu transferu i komercjalizacji innowacji do gospodarki - to zadanie, które postawiła przed sobą Sylwia Badowska z Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Gdańskiego. Młoda badaczka diagnozuje stan wdrożeń innowacyjnych produktów w firmach i definiuje zakres współpracy firm z instytucjami naukowo-badawczymi z regionu pomorskiego.
Samolot napędzany energią słoneczną Solar Impulse wystartował w środę rano z bazy w Szwajcarii w eksperymentalny lot, który ma potrwać 25 godzin.
Warty 2,5 mln zł samochód do ratownictwa chemicznego odebrała oficjalnie we wtorek wielkopolska straż pożarna. Pojazd już zdążył sprawdzić się w akcji.
Zespół z Massachusetts Institute of Technology (MIT) opracował i wdrożył innowacje, które mogą przyspieszyć od 100 do 1000-krotnie infrastrukturę internetową - poinformował portal MIT, Technology Review.
Eksperymentalna elektrownia złożona z systemu podwodnych turbin, powstanie w centrum Paryża - poinformował portal technologiczny Daily Tech.
IceCube to opracowany w University of Wisconsin wykrywacz neutrin, który będzie sięgał od 1,4 do 2,5 km pod powierzchnię antarktycznego lodu.
Naukowcy dawno już konstruowali roboty, które potrafią pełzać, latać bądź pływać. Tym razem Daniela Goldmana i Ryana Maladena z Georgia Institute of Technology w Atlancie zainspirowała pustynna jaszczurka, często hodowana w domowych terrariach - scynk aptekarski (Scincus scincus). Gad ten zamieszkuje pustynne regiony północnej Afryki i potrafi się błyskawicznie zakopać w piasku, a nawet w nim "pływać". Nazwa "aptekarski" pochodzi z czasów, gdy wysuszone i sproszkowane ciało oraz odchody jaszczurki służyły do wyrobu leków, w tym środków wzmacniających potencję.
We wnętrzach żywych komórek, gdzie lepkość środowiska nawet milion razy przewyższa lepkość wody, białka powinny się poruszać niczym mucha w smole. Robią to jednak niewiele wolniej niż w wodzie. Szukając wyjaśnienia tej zagadki, naukowcy z Instytutu Chemii Fizycznej PAN (IChF PAN) odkryli nową zasadę fizyczną.
Dioda elektroluminescencyjna, czyli dioda LED, to dioda zaliczana do półprzewodnikowych przyrządów optoelektronicznych, emitujących promieniowanie w zakresie światła widzialnego i podczerwieni. Jest ona zaliczana do czwartej, najnowocześniejszej stosowanej już w życiu codziennym, generacji źródeł światła - po płomieniu, lampach żarowych i lampach wyładowczych.