Archeolodzy badają ruiny stolicy królestwa Armenii z I wieku p.n.e.

Dział: Archeologia

Ormiańscy archeolodzy wznowili prace wykopaliskowe w ruinach starożytnej stolicy królestwa Armenii z I w. p.n.e. - donosi serwis internetowy Panorama Armenia.

Jak poinformował Hamlet Petrosjan z Instytutu Archeologii i Etnografii Narodowej Akademii Nauk Armenii, zespół naukowców wznowił prace badawcze w odkrytych w 2005 roku ruinach Tigranakertu, starożytnej stolicy królestwa Armenii, znajdujących się na terenie Górskiego Karabachu - ormiańskiej enklawy w Azerbejdżanie.

Miasto Tigranakert (łacińska nazwa Tigranocerta) zostało założone przez panującego w latach 95-55 p.n.e. króla Armenii Tigranesa II Wielkiego z dynastii Artaksydów (189 r. p.n.e. - 12 r. n.e.) - pierwszej narodowej dynastii ormiańskiej.

Dotychczasowe prace wykopaliskowe pozwoliły odsłonić 100-metrowy odcinek murów akropolu Tigranakertu i wykute w skale fundamenty budowli jednej z dzielnic miasta, zbadano także pozostałości bazyliki w centralnej jego części oraz pobliskie ruiny zamku z wczesnego średniowiecza na lewym brzegu rzeki Chaczenaget.

Celem bieżących prac archeologów, które zostały zaplanowane na 70 dni, jest odsłonięcie północnego odcinka murów akropolu, kontynuowanie badań w centralnej części miasta oraz odsłonięcie wczesnochrześcijańskiego cmentarza.

Królestwo Armenii jako niezależne państwo istniało w okresie 189 r. p.n.e. - 387 r. n.e., a dzięki temu, że w 301 roku król Tiridates III ustanowił chrześcijaństwo religią państwową (12 lat przed zniesieniem przez cesarza Konstantyna I Wielkiego prześladowań chrześcijan w Rzymie), Armenia stała się najstarszym chrześcijańskim państwem świata.

Źródło: PAP

Foto: yourarmenia.com

ostatnia zmiana: 2010-07-01
Komentarze
Polityka Prywatności