Człowiek słoniowi straszniejszy niż dynamit

Dział: Biologia

Choć słoniom niestraszne są wybuchy dynamitu, to jednak zwierzęta te wyraźnie zmieniają swoje zachowanie, kiedy mogą dzięki temu uniknąć spotkania z ludźmi. O wynikach badań słoni, które żyją w rejonie wydobycia ropy w Afryce Środkowej, informuje serwis "New Scientist".

Przy pomocy urządzeń podobnych do tych, dzięki którym "podsłuchuje się" walenie, Peter Wrege i jego zespół z Cornell University w Ithaca w stanie Nowy Jork badali odgłosy i aktywność sejsmiczną, jakie towarzyszą poszukiwaniom ropy naftowej w Parku Narodowym Loango w Gabonie. Naukowcy zgromadzili 27 tys. godzin nagrań. Następnie analizowali, na ile huk eksplozji ładunków dynamitu (wykorzystywanych podczas poszukiwań ropy) i inne hałasy, jakie towarzyszą działaniom ludzi (np. wiercenia czy rozstawianie ciężkiego sprzętu) wpływają na liczbę odgłosów wydawanych przez słonie.

Słonie są aktywne zarówno w ciągu dnia, jak i nocą. Te, które objęto badaniem, nie wyniosły się z rejonu objętego poszukiwaniami ropy. Okazuje się jednak, że w okolicach bezpośrednio sąsiadujących z miejscami ciężkich robót słonie żerowały wyłącznie nocą. Z analiz danych akustycznych wynika, że zmiana trybu życia słoni ma związek z obecnością w lesie robotników i rozstawianiem sprzętu, zaś nie wiąże się z detonacjami.

"Odgłosy detonacji mogą przypominać silną burzę z piorunami" - spekuluje Wrege. Dlatego wybuchy mogą się wydawać nieszkodliwe. Jednocześnie wiadomo, że słonie z tej okolicy od dawna są obiektem polowań, dlatego właśnie obecność ludzi mogła być czynnikiem decydującym o zmianie trybu życia wielkich ssaków.

Zmiany zachowania słoni mogły spowodować u nich dodatkowy stres. Niewykluczone również, że stały się powodem nasilonej rywalizacji o pokarm, gdyż teraz, słonie mają mniej czasu na wykonanie tych wszystkich czynności, które normalnie zajmują całą dobę - tłumaczy Wrege.

Źródło: PAP

Foto: darmowe-zdjecia.org

ostatnia zmiana: 2010-08-16
Komentarze
Polityka Prywatności