Świat nauki (archiwalne artykuły)

Pajęczyna utkana przez pająka pod wpływem halucynogenów, klatka, w której wywoływane będą pioruny, maszyna do przewidywania płci dziecka - to urządzenia, które powoli zapełniają wnętrza Centrum Nauki Kopernik. Montaż eksponatów trwać ma do 6 tygodni.
Choć słoniom niestraszne są wybuchy dynamitu, to jednak zwierzęta te wyraźnie zmieniają swoje zachowanie, kiedy mogą dzięki temu uniknąć spotkania z ludźmi. O wynikach badań słoni, które żyją w rejonie wydobycia ropy w Afryce Środkowej, informuje serwis "New Scientist".
Kobiety, które cierpią z powodu silnych bólów miesiączkowych mogą mieć zmiany strukturalne w obszarach mózgu związanych m.in. z odbiorem bodźców bólowych oraz emocjonalną reakcją na nie - wynika z badań, o których informuje pismo "Pain".
Spektakularnego odkrycia, tłumaczącego niezrozumiałe dotąd mechanizmy związane z komórkowym łańcuchem przekazywania energii i ochroną przed wolnymi rodnikami, dokonał zespół młodych naukowców z Zakładu Biofizyki Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Na zwykłych telefonach komórkowych znajduje się niebezpieczna dla zdrowia ilość różnych bakterii - ustalili brytyjscy naukowcy, którzy zbadali rozmazy zdjęte z 30 "komórek" - informuje dziennik "Daily Telegraph".
Im więcej czasu spędzonego w pozycji siedzącej, tym wyższe ryzyko śmierci - informuje "American Journal of Epidemiology".
Nanocząsteczki obecne w bluszczu pospolitym mogą lepiej chronić przed UV niż nanocząsteczki tlenków metali stosowane powszechnie w kosmetykach przeciwsłonecznych - informuje serwis internetowy EurekAlert. Są też znacznie bezpieczniejszą alternatywą.
Rośliny dysponują specyficznym rodzajem pamięci, która jest wyrazem pewnej formy inteligencji - odkrył zespół naukowców kierowany przez prof. Stanisława Karpińskiego z Katedry Genetyki, Hodowli i Biotechnologii Roślin Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie.
Na dachu Centrum Nauki Kopernik powstanie ogród. Znajdą się w nim ścieżki przypominające wzory rzeźbione w glebie podczas procesów erozyjnych przez wodę i wiatr, fontanna wzorowana na modelu białka błonowego oraz nadwiślańska roślinność. Otwarcie ogrodu - wiosną przyszłego roku.
Pelargonie i osiki lepiej się rozwijają, jeśli umieści się je w środowisku wygaszającym fale radiowe. Studium o takich wnioskach, stanowiące efekt 20 letniej pracy botanika-amatora, opublikowało prestiżowe pismo International Journal of Forestry Research - poinformował portal Daily Tech.
Nie tylko ptaki i roślinożerne ssaki, ale również drapieżniki zjadają owoce i na dużą skalę pomagają rozsiewać nasiona roślin. O wynikach badania lisów i łasic, które nie gardzą jarzębiną, informuje pismo "Acta Oecologica".
Siedem młodych fok szarych wypuścili we wtorek do Bałtyku pracownicy Stacji Morskiej Uniwersytetu Gdańskiego w Helu. W stacji od lat realizowany jest projekt odtworzenia populacji tych ssaków w południowej części morza.
Domagamy się od kandydatów na prezydenta deklaracji, jaką politykę wobec nauki zamierzają prowadzić, czy w swoich programach przewidują inwestowanie w naukę i jakie działania na rzecz rozwoju nauki chcą inicjować - mówią przedstawiciele środowiska naukowego.
Niemieckie badania ujawniły sekret bluszczu, który potrafi się piąć niemal po wszystkim - informuje serwis "BBC News".
Wirus grypy nie umiera po zakończeniu sezonu infekcyjnego w strefach klimatu umiarkowanego. W poszukiwaniu lepszych warunków przemieszcza się do Ameryki Południowej - informują amerykańscy naukowcy na łamach magazynu "PLoS Pathogens". Sezon grypowy zaczyna się każdej jesieni i kończy wczesną wiosną. Jego cykliczny przebieg w klimacie umiarkowanym stanowi zagadkę dla specjalistów.
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy
 
Polityka Prywatności