W Zachodniopomorskiem znaleziono łuk myśliwski sprzed 9,5 tys. lat

Dział: Archeologia

Na terenie rezerwatu przyrody "Świdwie" (Zachodniopomorskie) znaleziono łuk sprzed 9,5 tysiąca lat - poinformowała w piątek rzeczniczka Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Szczecinie Agata Suchta.

Jak wyjaśniła, o doniosłości tego odkrycia naukowego świadczy fakt, że jest to pierwsze znalezisko tego typu na terenie Polski i jedno z kilku w Europie.

Łuk znaleziono podczas badań wykopaliskowych nad jeziorem Świdwie. Wydobyty fragment drzewca łuku ma długość 60 cm i szerokość od 4 do 1,2 cm.

Pierwotnie łuk miał długość ponad 140 cm. Wykonany został najprawdopodobniej z cisu. Zachował się dzięki temu, że spoczywał w wilgotnym piasku pod grubą warstwą torfu.

Złamany mniej więcej w połowie łuk porzucony został w obrębie obozowiska, gdzie występowały też liczne narzędzia kamienne, w tym charakterystyczne krzemienne groty strzał łuku, tzw. zbrojniki.

Obozowisko datowane na pierwszą połowę okresu preborealnego (około 9700-9400 lat p.n.e.) związane jest z najstarszym na Niżu Europejskim osadnictwem łowców mezolitycznych.

Badania wykopaliskowe realizowane były przez Zachodniopomorską Fundację Archeologiczną "Grodzisko" przy współpracy z Ośrodkiem Muzealno-Dydaktycznym "Świdwie".

Źródło: PAP

Foto: zdjecia.polska.pl

ostatnia zmiana: 2010-08-27
Komentarze
Polityka Prywatności