Wino nie tylko do picia

Markowe alkohole przydały się japońskim naukowcom do uzyskania zjawiska nadprzewodnictwa. Nadprzewodnik wykonany z materiału przekładowego zawierającego żelazo, tellur i siarkę uzyskał najlepsze właściwości po moczeniu czerwonym winie - poinformował magazyn New Scientist.

Zespół dr Yoshiko Takano od kilku lat prowadził prace nad nadprzewodnikami wysokotemperaturowymi. Nadprzewodniki te, to materiały przekładkowe, najczęściej spieki metaliczono-ceramiczne, zbudowane z baru, rtęci, wapnia oraz miedzi z dodanymi atomami tlenu. Wykazują one nadprzewodnictwo w temperaturze 135 stopni Kelvina (ok. minus 138 stopni Celsjusza). Są już używane w pierwszych kolejach wielkich szybkości na poduszce magnetycznej (Maglev) oraz w rozwiązaniach do zasilania o dużej mocy.

Zespół Takano próbował uzyskać nowe, prostsze i bardziej wydajne materiały nadprzewodnikowe działające w wysokich temperaturach. Wyszedł on od odkrytego 2008 w tokijskim Institute of Technology nowego materiału nadprzewodnikowego, zbudowanego z arsenu, lantanu, żelaza i atomów tlenu.

Takano postanowił zbudować podobny nadprzewodnik z żelaza, telluru i siarki. Testy wykazały jednak iż wykazuje bardzo słabe własności nadprzewodnictwa, do momentu, kiedy jeden ze studentów pozostawił nowy materiał przez roztargnienie na dwa tygodnie na powietrzu. Wtedy okazał się on lepszy od nadprzewodnika z Institute of Technology. Aby sprawdzić, co spowodowało taki wzrost właściwości, próbki nadprzewodnika moczono w wodzie, poddawano działaniu ciekłego tlenu, azotu i próżni. Zwiększoną aktywność wykazały wyłącznie próbki moczone w wodzie.

Jak powiedział New Scientist Takano, po tych badaniach, w trakcie party ze studentami, wiosną 2010 doszedł on do wniosku, że próbki trzeba jeszcze sprawdzić poprzez kąpiele w wysokiej jakości alkoholach. Wybrano piwo, wino białe i czerwone, sake, whisky oraz japoński likier shochu.

Alkohole ogrzano do 70 st.C. i pozostawiono w nich próbki przez 24 godziny. Jak pisze New Scientist, wynik przeszedł oczekiwania. Wszystkie trunki zwiększyły efekt nadprzewodnictwa. W największym stopniu dokonało tego czerwone wino, za pomocą którego otrzymano "nadprzewodnik naprawdę wysokiej klasy". W mniejszym stopniu zadziałało białe wino i whisky. Na dalszych pozycjach uplasowało się shochu i sake. Nie zadziałała za to mieszanina spirytusu i wody, którą wypróbowano na koniec.

Dr Yoshiko Takano nie potrafi do końca wytłumaczyć skąd wziął się ten nagły skok nadprzewodnictwa po zanurzeniu próbki nowego materiału w czerwonym winie, ale przypuszcza, że odpowiadają za niego polifenole, obecne w największym stopniu właśnie w tym trunku. Obecnie zespół pracuje nad strukturą i krystalizacją próbek z siarczanu tellurowo-żelazowego. Ma on nadzieję, że po wytworzeniu nowego materiału uda się odkryć mechanizm powstawania nadprzewodnictwa w wysokich temperaturach.(PAP)

Foto: smakprostoty.pl


ostatnia zmiana: 2011-01-09
Komentarze
Polityka Prywatności