Świat nauki (archiwalne artykuły)

Jak się okazuje, powszechnie znana H2O zawiera ciężką wodę - ma w sobie izotop wodoru - deuteru. Chińscy naukowcy postanowili temu zaradzić i opracowali tańszą i bardziej przyjazną dla środowiska naturalnego technologię wytwarzania wody, która częściowo będzie pozbawiona ciężkiego izotopu - informuje pismo "Industrial & Engineering Chemistry Research".
Markowe alkohole przydały się japońskim naukowcom do uzyskania zjawiska nadprzewodnictwa. Nadprzewodnik wykonany z materiału przekładowego zawierającego żelazo, tellur i siarkę uzyskał najlepsze właściwości po moczeniu czerwonym winie - poinformował magazyn New Scientist.
Amerykańscy naukowcy opracowali wózek inwalidzki, napędzany energią elektryczną, który umożliwi niepełnosprawnym poruszanie się w niemal każdym terenie - informuje "EurekAlert".
Papier i nowe technologie idą w parze? Tak! Dokładnie ten sam papier, którego używa się do druku gazet i książek, może być bazowym materiałem przy produkcji wyświetlaczy elektronicznych (tzw. e-papier). Stosuje się je w czytnikach e-książek - podaje ACS Applied Materials & Interfaces.
Jak powszechnie wiadomo, amerykańscy naukowcy potrafią udowodnić i wymyślić wiele. Tak jest i tym razem. Jak informuje "New Scientist" - najnowszy pomysł dotyczy przyrządzania posiłków za pomocą drukarki.
Programy komputerowe pomagające przewidzieć i ominąć korki, laptopy z zielonymi bateriami, a także holograficzne urządzenia mobilne - mają być dostępne od 2015 roku - informuje agencja Bloomberg.
Dzięki lokalizacji możemy korzystać z nawigacji, informacji o najbliższej stacji benzynowej, sklepie, czy banku. To jedna z najważniejszych usług dla użytkowników sprzętu informatycznego i telekomunikacyjnego.
Naukowcy z University of Glasgow, za pomocą technik nanotechnologicznych, stworzyli tak małą kartkę świąteczną, że na powierzchni przeciętnego znaczka pocztowego można by ułożyć 8276 takich kartek, a na typowej kartce formatu A5 - ponad pół miliona.
Jak podaje serwis internetowy AlphaGalileo, pracownik Uniwersytetu Technicznego w Delft w Holandii, Miguel Bruns Alonso, opracował inteligentny długopis, który "wyczuwa" poziom stresu piszącej nim osoby i pomaga go złagodzić.
Sara Alotaibi, studentka technologii internetowych, w ramach swojej pracy magisterskiej stworzyła nowy serwis, pozwalający internautom na korzystanie z wielu kont internetowych przy użyciu odcisku palca zamiast hasła. Serwis nazywa się FingerID.
Jak informuje "New Scientist", naukowcom udało się zarejestrować ruchy żywej komórki w trzech wymiarach. A to wszystko dzięki żelowi z zawieszonymi w nim miniaturowymi, świecącymi znacznikami.
Wrocławscy i łódzcy naukowcy opracowali biopreparat do pozbywania się odorów. Ich odkrycie spotkało się z dużym zainteresowaniem na Targach Wynalazczości w Seulu. Zdobywając złoty medal, pokonali 80 konkurentów w kategorii "Agriculture".
Naukowcy z Kanady twierdzą, że żywotność świątecznej choinki można przedłużyć dwukrotnie. A wszystko dzięki temu, że odkryli mechanizm odpowiedzialny za opadanie igieł.
W odpowiedzi na zmieniający się klimat, w obawie przed prognozowanym nasileniem tornad - japońscy naukowcy stworzyli symulator tornada. Sprawdzi ono wytrzymałość budynków na ekstremalne warunki atmosferyczne, które występują tam dość często. Ostatnie, rekordowo gorące lato doprowadziło do 170 zgonów spowodowanych udarem słonecznym. Wysokie temperatury zwiastują zwiększoną liczbę silnych tornad, które mogą przejść niebawem przez kraj.
Modelowe eksperymenty, odkrywające tajemnicę diamentów, choć nie działy się "na prawdę", umożliwią stworzenie nowoczesnych materiałów polerskich, dzięki którym w prostszy sposób będzie można wygładzać syntetyczne polikrystaliczne diamenty. Technologia ta jest kluczowa dla nowoczesnej elektroniki - informuje "Nature Materials".
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy
Polityka Prywatności