Wydajne ogniwa na oknach

Naukowcy odkryli, że film złożony z nanocząsteczek dwutlenku tytanu i barwnika może pokrywać szyby okienne, elewacje budynków ze szkła, tworząc bardzo wydajne ogniwa słoneczne.

Zespół naukowców z University of Oxford w Wlk.Brytanii pod kierownictwem fizyka, dr Henry'ego Snaitha, stworzył ogniwa słoneczne z cienkiego filmu, zbudowanego m.in. z różnokolorowych barwników oraz nanocząsteczek dwutlenku tytanu, stosowanego powszechnie m.in. w paście do zębów.

Film jest nietoksyczny - można nanosić podobnie jak zwykłą farbę na powierzchnie okien czy szklane elewacje budynków. Sam proces wytwarzania nowych ogniw jest tani - koszt produkcji wynosi 50 proc. dzisiejszych kosztów wytwarzania cienkich paneli słonecznych, a wydajność obu rodzajów ogniw jest taka sama.

Jak twierdzi dr Henry Snaith koszt wyprodukowania, instalacji i utrzymania nowego typu ogniw słonecznych powinien być porównywalny z kosztem elektryczności otrzymywanej z paliw kopalnych, natomiast ich wpływ na środowisko jest "nieporównywalnie mniejszy" niż paliw jak ropa naftowa czy węgiel. (PAP)

Foto: efektaluminium.pl


ostatnia zmiana: 2011-02-07
Komentarze
Ostatnie:
18.02.2011 14:29
Dodał(a): ‹+Ž*ČĎKI-G-
Ciekawe czy takie okna będą dostępne dla zwykłego kowalskiego i ile będą kosztowały.
Polityka Prywatności